Wcześniej West Village w Nowym Jorku (z serialu „Przyjaciele”), Dubrownik w Chorwacji (z „Gry o tron”)… A w tym roku zwiększyło się zainteresowanie lokalizacjami związanymi z akcją produkcji „Biały Lotos”, co przejawia się „całkowitym wyprzedaniem” miejsc w niektórych hotelach.

Około 70 proc. osób z grona millenialsów i pokolenia Z przyznało, że na wybór miejsca, które odwiedzili, wpływ miał serial/film – wynika z raportu American Express. Rola m.in. HBO lub Netflixa jest tak duża, jak siła mediów społecznościowych (75 proc. ankietowanych wybrało kierunek urlopu pod wpływem zdjęć znajomych/innych osób z wakacji).

Set-jetting. Co wzmocniło pozycję filmów/seriali?

Reklama

Pandemia miała duży wpływ na trendy związane z podróżowaniem. A konkretnie lockdown – sprawił, że więcej osób pozostało w domach. Wówczas ludzie częściej oglądali seriale i filmy,poznawali miejsca, do których przyciągały ich ulubione postacie… Teraz chcą być jak oni – bohaterowie popularnych produkcji.

„Podróżujących coraz bardziej inspiruje popkultura” – uważa Audrey Hendley, prezes American Express Travel. Gdy nie ma już barier, związanych z pandemią, set-jetting (czyli zwiedzanie miejsc, gdzie toczy się akcja seriali/filmów -red.) staje się „jednym z największych trendów turystycznych w 2023 roku” – podkreśla Bloomberg.

W kwestii popularności niewątpliwie sukces odniosły produkcje HBO i Netflixa – „Biały Lotos” oraz „Emily w Paryżu”.

„Emily w Paryżu” opowiada historię amerykańskiej specjalistki od marketingu, która dostaje „wymarzoną pracę” we Francji. Tytułowa bohaterka Emily Cooper (w tej roli Lily Collins) „rzuca się w wir nowego życia”, w którym nie brakuje nowych znajomości i romansów. Na Instagramie i TikToku codziennie przybywa zdjęć i nagrań z miejsc, w których realizowano serial. Turyści wybierają Paryż, by podążać szlakiem tytułowej bohaterki.

„Biały Lotos”. Ile trzeba zapłacić za noc w hotelu z serialu?

W produkcji „Biały Lotos” akcja rozgrywa się w luksusowych hotelach. Komediodramat przedstawia historię zamożnych gości oraz personelu. Oba sezony znalazły się na liście najlepszych seriali roku Amerykańskiego Instytutu Filmowego.

Z lokalizacji serialu “Biały Lotos” największą popularność zdobywają obiekty Four Seasons Hotel and Resorts w Maui (Hawaje) oraz Pałac San Domenico (Taormina, Sycylia).

„Popularny trend set-jetting znacznie zwiększył zainteresowanie Maui i Taorminą” – przyznaje Marc Speichert, wiceprezes wykonawczy i dyrektor handlowy z Four Seasons Hotels and Resorts. „Obiekty odnotowały znaczny wzrost liczby odwiedzin stron internetowych i kontroli dostępności, ostatecznie zwiększając liczbę rezerwacji” – dodaje.

Z danych firmy wynika, że ruch internetowy na stronie Four Seasons Maui wzrósł o 425 proc. r:r w I sezonie serialu. „W nadchodzącym sezonie w Taorminie nieruchomość jest wyprzedana przez kilka okresów [...]” – podkreśla Speichert. Ile trzeba zapłacić za noc? Ceny w obiekcie zaczynają się od ok. 1000 euro.

Jak informuje Bloomberg, akcja trzeciego sezonu serialu „Biały Lotos” prawdopodobnie przeniesie się do Azji.