W ostatnich pięciu latach spadki cen mieszkań zanotowano we wszystkich dużych miastach: w Szczecinie - o 17,7 proc., Krakowie - o 17,6 proc., we Wrocławiu - o 15,2 proc., w Poznaniu - o 14,5 proc., w Bydgoszczy - o 13,7 proc., Warszawie - o 12,9 proc., w Gdańsku - o 10,6 proc. i Lublinie - o 8,2 proc.

"Od początku naszych notowań, czyli od jesieni 2007 roku średni spadek cen we wszystkich badanych miastach wyniósł 13,9 proc. Najmniejszą różnicą między obecnymi cenami mieszkań, a tymi sprzed nieco ponad pięciu lat, może się poszczycić stolica woj. śląskiego" - powiedział PAP główny analityk serwisu Domy.pl Marcin Drogomirecki.

Najmniej - jak wynika z Indeksu Cen Mieszkań (ICM) serwisu nieruchomości Domy.pl - potaniały mieszkania w Katowicach - o 1,7 proc.

Analityk dodał, że to efekt m.in. tego, że w Katowicach nie brakowało mieszkań do zakupu więc ich ceny nie rosły tak gwałtowanie, jak w pozostałych ośrodkach, więc i mocno nie spadły.

ICM obliczany jest na podstawie średnich cen ofertowych lokali na rynku wtórnym w dziesięciu największych miastach Polski.

Reklama

Według serwisu nieruchomości Szybko.pl ofertowe ceny mieszań używanych w październiku wyniosły: w Warszawie - 7,6 tys. zł za m kw., Krakowie - 6,6 tys. zł za m kw., we Wrocławiu - 5,7 tys. zł za m kw., w Łodzi 3,7 tys. zł za m kw., w Gdańsku - 5,3 tys. zł za m kw., w Poznaniu - 5,1 tys. zł za m kw., w Lublinie - 4,7 tys. zł za m kw., w Szczecinie - 4,1 tys. zł za m kw., w Katowicach 3,6 tys. zł za m kw.