Jak podały władze CSM, Fonseca e Castro w ciągu najbliższych 30 dni będzie mógł się odwołać od decyzji rady. Sprecyzowano jednocześnie, że ze skutkiem natychmiastowym przestał on pełnić funkcję sędziego.

Według CSM Fonseca e Castro nie może wykonywać dotychczasowego zawodu z powodu trzech popełnionych w ostatnich miesiącach naruszeń prawa, m.in. odmowy założenia podczas jednej z rozpraw maski ochronnej.

Portugalski sędzia, popularny głównie dzięki swoim nagraniom w mediach społecznościowych, popierał nieformalny ruch osób negujących pandemię, a także sam publicznie twierdził, że Covid-19 nie istnieje. W publicznych wystąpieniach zachęcał też obywateli Portugalii do lekceważenia przepisów sanitarnych.

Fonseca e Castro pojawiał się też kilkakrotnie wśród osób manifestujących swój sprzeciw wobec władz Portugalii i nałożonych przez rząd restrykcji przeciwepidemicznych. Krajowych polityków nazywał m.in. grupą “skorumpowanych pedofilów” oraz “członkami lóż masońskich”.

W kwietniu Fonseca e Castro ujawnił, że o wydalenie go z grona sędziów zabiegał szef portugalskiej policji Manuel Magina da Silva. W opublikowanym w mediach społecznościowych nagraniu domagał się od adwersarza walki “jeden na jednego” według zasad MMA.