Według Moskwy Tokajew powiedział Putinowi, że sytuacja w Kazachstanie się stabilizuje i podziękował mu za rozmieszczenie w Kazachstanie "sił pokojowych" Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB).

"Odbyła się długa rozmowa telefoniczna prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina z prezydentem Republiki Kazachstanu Kasymem-Żomartem Tokajewem. Prezydent Kazachstanu szczegółowo poinformował o sytuacji w kraju, zauważając, że rozwija się ona w kierunku stabilizacji" - napisano w komunikacie, cytowanym przez agencję TASS.

"W tym kontekście prezydent Kazachstanu wyraził wdzięczność za pomoc udzieloną przez partnerów z Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, a zwłaszcza Federacji Rosyjskiej" - dodano.

Reklama

Kreml w komunikacie zaznaczył, że Putin poparł pomysł Tokajewa zorganizowania w najbliższych dniach wideokonferencji z sojusznikami z ODKB, w skład której, oprócz Rosji i Kazachstanu, wchodzą Białoruś, Armenia, Tadżykistan i Kirgistan, w celu omówienia środków przywrócenia porządku w Kazachstanie.

"Według Kasyma-Żomarta Tokajewa na obecnym etapie wymagana jest rozmowa przywódców państw członkowskich ODKB. W związku z tym zamierza on przejąć inicjatywę zorganizowania wideokonferencji Rady w najbliższych dniach. Władimir Putin poparł tę propozycję i uzgodniono, że obaj przywódcy będą w stałym kontakcie" - napisano w komunikacie.