Jest on synem ostatniego szacha Iranu Mohammada Rezy Pahlawiego, który został pozbawiony władzy podczas rewolucji islamskiej w 1979 roku. Obecnie mieszka na emigracji w USA, gdzie używa tytułu Księcia Koronnego Iranu lub Cesarza tytularnego Iranu.

Wyrazy przyjaźni od narodu irańskiego

"Chcę przekazać (narodowi izraelskiemu) wyrazy przyjaźni od narodu irańskiego (...); przekazać wyrazy szacunku ofiarom Holokaustu w Dniu Pamięci o Holokauście" - zapowiedział Cyrus Reza Pahlawi. W tym roku dzień ten przypada na 17-18 kwietnia.

Reklama

Syn ostatniego szacha poinformował, że zamierza spotkać się z urzędnikami państwowymi i odwiedzić niektóre zabytki Izraela oraz oddać hołd ofiarom Holokaustu w instytucie Jad Waszem w Dniu Pamięci o Holokauście.

Zapowiedział wygłoszenie przemówienia, w którym omówi szczegóły zaprowadzenia demokracji w Iranie, dzięki której - jak podkreślił - zapewniony będzie pluralizm religijny, wolność słowa oraz prawa człowieka.

Izraelska minister wywiadu Gila Gamaliel potwierdziła, że będzie gościć następcę tronu Iranu. "Robimy dziś pierwszy krok do odbudowy więzi między narodami" - powiedziała.

Ostatni szach Iranu był sojusznikiem Izraela. Mohammad Reza Pahlawi odmówił przyłączenia się do arabskiego embarga z 1973 roku w odpowiedzi na wojnę Jom Kippur i "chwalił się sprzedażą ropy Izraelowi". Popierał normalizację stosunków między państwami arabskimi a Izraelem - napisał portal dziennika "Jerusalem Post".