Donald Trump powiedział, że jeżeli ponownie zostanie wybrany na prezydenta Stanów Zjednoczonych, to nie będzie chronił przed potencjalną agresją Rosji państw, które nie przeznaczają na obronność co najmniej 2 proc. PKB.

"Jeden z prezydentów dużego kraju zapytał mnie: proszę pana, jeśli nie zapłacimy i zostaniemy zaatakowani przez Rosję, czy będzie pan nas chronił? Odpowiedziałem: Nie, nie będę was chronił. Właściwie zachęcałbym ich (Rosję - przyp. red.), żeby zrobili z wami, co chcą. Musisz zapłacić swoje rachunki – powiedział Trump na spotkaniu z sympatykami w mieście Conway w Karolinie Południowej.

Obecna administracja Białego Domu stanowczo skrytykowała tę wypowiedź.

Reklama

"Zachęcanie morderczych reżimów do inwazji na naszych najbliższych sojuszników jest przerażające i szalone. Zagraża to bezpieczeństwu narodowemu Ameryki, globalnej stabilności oraz naszej gospodarce" – napisał w oświadczeniu rzecznik Białego Domu Andrew Bates.

Donald Trump prezydentem USA - czy to się wydarzy?

Na początku roku Ipsos zapytał respondentów w różnych krajach świata o zagrożenia dotyczące światowego bezpieczeństwa w 2024 r. Jednym tych zagrożeń był ponowny wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA.

Respondenci zapytani przez Ipsos uważają za bardziej prawdopodobne, że Donald Trump nie zostanie ponownie wybrany na prezydenta Stanów Zjednoczonych – uważa tak 47 proc. wszystkich badanych, podczas gdy to, że Trump ponownie wprowadzi się do Białego Domu, wskazało 35 proc. badanych.

Jak różne kraje oceniają szanse Trumpa na wygraną?

W to, że Trump wygra wybory, najmniej wierzą respondenci w Japonii, gdzie tylko 17 proc. wskazało na prawdopodobieństwo jego wygranej. Kolejna były Argentyna z poziomem 26 proc., a następnie Polska, Niemcy i Rumunia (wszystkie po 28 proc.).

Natomiast w zwycięstwo Trumpa najbardziej wierzą respondenci w Indiach (51 proc.) oraz w Chinach i Turcji (oba po 49 proc.).

Jak różne kraje oceniają szanse przegranej Trumpa

Japonia, Portugalia i Polska, z wynikami odpowiednio 56 i 55 proc., to kraje, w których był najwyższy odsetek wskazań, że Trump nie będzie prezydentem USA.

Na drugim krańcu znalazły się Kolumbia, gdzie 39 proc. uważa, że Tump przegra wybory, Turcja (38 proc.), Indie (22 proc.).