Szef władz hromady (powiatu) wołczańskiej Tamaz Hambaraszwili powiedział rozgłośni Hromadske, że władze obwodu charkowskiego ewakuują mieszkańców hromady.

Front coraz bliżej Kijowa

Według źródła Reutera, które zastrzegło swą anonimowość, armia rosyjska chce wedrzeć się do obwodu na odległość 10 km, aby stworzyć strefę buforową.

Reklama

Wcześniej ministerstwo obrony w Kijowie podało, że wojska rosyjskie podjęły w piątek próbę przerwania ukraińskiej linii obrony w obwodzie charkowskim, ale ich ataki zostały odbite, a na miejsce skierowano oddziały rezerwowe wojska.

W komunikacie wyjaśniono, że w ciągu ostatniej doby Rosjanie przeprowadzili naloty na rejon Wołczańska w obwodzie charkowskim, gdzie zrzucili kierowane bomby lotnicze. Przed porannym atakiem, jeszcze w czwartek wieczorem, zwiększyli nacisk ogniowy na pierwszą linię obrony przy wsparciu artylerii (https://t.me/ministry_of_defense_ua/9466).

Charków na razie względnie bezpieczny

Szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow oznajmił na Telegramie, że Rosja nie ma wystarczających zasobów, by zaatakować Charków, a jej działania przy granicy obwodu to „prowokacja”.

mw/ adj/