„Nawet jeśli ze zrozumiałych powodów nie ma już zaufania do obecnych rosyjskich przywódców, rozmowy dyplomatyczne muszą być nadal możliwe, zatem kolejne rozmowy telefoniczne kanclerza Olafa Scholza z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem są słuszne i potrzebne, i tam gdzie jest to możliwe, trzeba podejmować inicjatywy dyplomatyczne" – napisano w dokumencie SPD.

„Musimy nadal podejmować wszelkie próby przekonania Rosji do wycofania się (z konfliktu)” – dodali politycy SPD.

9-stronicowy dokument, zatytułowany „Socjaldemokratyczna polityka międzynarodowa w zmieniających się czasach” wskazuje, że negocjacje z Rosją zakończyły się sukcesem w „małych podobszarach”, np. w kwestii eksportu zboża przez Morze Czarne. Dlatego kolejne próby negocjacji powinny dotyczyć także obszarów militarnych czy uzbrojenia.

Jak podkreśla portal dziennika „Welt”, ukraińskie władze sceptycznie podchodzą do inicjatyw dyplomatycznych i nie widzą sensu w negocjacjach z Rosją, dopóki jej wszystkie wojska nie zostaną wycofane z ukraińskiego terytorium, włączając Krym zaanektowany przez Rosję w 2014 roku.

Reklama

Autorzy dokumentu „w dłuższej perspektywie” wyobrażają sobie odbudowę zaufania do Rosji, a warunkiem byłoby wcześniejsze „fundamentalne zakończenie rosyjskiej zbrodniczej agresji przeciwko Ukrainie i stojącej za nią ideologii ekspansjonistycznej”. Skutecznie miałyby być tutaj środki dyplomatyczne i „polityka małych kroków”.

Polityka SPD wobec Rosji jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie była w ostatnich miesiącach ostro krytykowana. „W programie wyborczym SPD na 2021 rok wciąż znajduje się zdanie: Pokój w Europie nie może istnieć przeciwko Rosji, ale tylko z Rosją” – przypomina „Welt”.

Lider SPD Lars Klingbeil przyznał w październiku, że przez ostatnie kilkadziesiąt lat jego partia popełniła błędy w polityce wobec Rosji. „Dzisiaj chodzi o zorganizowanie zabezpieczenia przed Rosją, która opuściła system wspólnego bezpieczeństwa i wspólny system wartości” – stwierdził Klingbeil.

Nowy projekt stanowiska SPD przyznaje, że Rosja zachowuje się agresywnie, jednak pozostanie dużym krajem o znaczącej sile militarnej na kontynencie europejskim. „Będzie to miało znaczenie dla projektowania architektury bezpieczeństwa europejskiego w dłuższej perspektywie” – stwierdziło SPD w dokumencie. „Grupa parlamentarna utrzymuje, że projekt takiego stanowiska został uzgodniony z kierownictwem partii” – dowiaduje się „Welt”.

W środę wieczorem zareagował ukraiński wiceminister spraw zagranicznych Andrij Melnyk. „Wojny prawie zawsze rozstrzygane są na polu bitwy. Niemcy powinny o tym dobrze wiedzieć” – napisał na Twitterze były ambasador w Berlinie.

mszu/ tebe/