Świat/USA

08.01.2020, 12:20

Ambasador USA w Niemczech: Nie chcemy wojny z Iranem

Ambasador USA w Berlinie Richard Grenell oznajmił w środę, że jego kraj nie chce wojny z Iranem. Nie pozostawił jednak wątpliwości, że władze w Teheranie muszą liczyć się z odwetem, jeśli zginie amerykański żołnierz lub kraju sojuszniczego.

08.01.2020, 10:00

Chamenei: Środowy atak to policzek wymierzony USA

Środowy atak sił irańskich na amerykańskie cele w Iraku to policzek wymierzony Stanom Zjednoczonym - oświadczył kilka godzin po tym ataku najwyższy przywódca duchowo polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei. Po raz kolejny nazwał USA wrogiem Iranu.

07.01.2020, 20:27

Włoski minister obrony apeluje do USA o umiar i odpowiedzialność

Włoski minister obrony Lorenzo Guerini zaapelował do szefa Pentagonu Marka Espera o "umiar, dialog i poczucie odpowiedzialności, z jaką należy podejść do złożonej sytuacji w Iraku". Wezwał stronę amerykańską, by w przyszłości koordynowała swe działania.

07.01.2020, 17:37

Pompeo: Iran torpedował rozmowy pokojowe w Afganistanie

Sekretarz stanu Mike Pompeo oskarżył we wtorek Iran o torpedowanie rozmów pokojowych w Afganistanie. Oznajmił też, że irański generał Kasem Sulejmani nie składał w Bagdadzie wizyty dyplomatycznej, gdy został zabity w ataku amerykańskiego lotnictwa.

07.01.2020, 10:33

Iran rozważa 13 "scenariuszy zemsty" na USA. "Historyczny koszmar"

Iran rozważa 13 "scenariuszy zemsty" w odwecie za ubiegłotygodniowy atak amerykański w Bagdadzie, w którym zginął irański generał Kasem Sulejmani - ogłosił we wtorek sekretarz Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ali Szamchani, cytowany przez agencję Fars.

07.01.2020, 07:58

Czy warto było uderzyć w hybrydowe Państwo Boga [OPINIA]

W świecie, w którym to organizacje należą do ludzi, a nie ludzie do organizacji, zabicie irańskiego generała Ghasema Solejmaniego i blisko współpracującego z nim w Iraku Abu Mahdiego al-Muhandisa „Inżyniera” to niemal nokaut.

07.01.2020, 06:54

Nie ma decyzji o wyjściu wojsk USA z Iraku. "Ten list to był błąd"

Nie podjęto decyzji o wyjściu z Iraku - zapewniają w poniedziałek władze USA po opublikowaniu w mediach listu amerykańskiego dowództwa, sugerującego, że zdecydowano się na taki krok. Pismo to szkic; nie powinno zostać upublicznione i wysłane - stwierdził generał Mike Milley.

06.01.2020, 21:30

Szef MSZ Francji: Ryzyko wojny istnieje

Europejscy sygnatariusze porozumienia atomowego z Iranem w najbliższych dniach podejmą decyzję ws. ewentualnego uruchomienia procedury rozstrzygania sporów w związku z ostatnimi naruszeniami umowy przez Teheran - powiedział szef MSZ Francji Jean-Yves Le Drian.

06.01.2020, 20:13

Rowhani: "Nigdy nie groźcie narodowi irańskiemu"

Prezydent Iranu Hasan Rowhani w poniedziałek napisał na Twitterze, że nikt nie powinien grozić jego narodowi. To odpowiedź na niedawny tweet prezydenta USA Donalda Trumpa, w którym zagroził on amerykańskim atakiem na dziesiątki celów w Iranie.

Tylko na forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Najnowsze galerie>>