Carter, który był prezydentem USA w latach 1977-81, nie planuje wystąpień ani wydawania żadnych oświadczeń - poinformował agencję AP jeden z jego doradców.

Były prezydent z okazji urodzin otrzymał nagranie z życzeniami od pracowników Narodowego Parku Historycznego Jimmy Cartera, a wszyscy jego sympatycy mogą złożyć mu swoje życzenia na kartce urodzinowej on-line na stronie cartercenter.

U Cartera kilka lat temu zdiagnozowano czerniaka, który w 2015 roku rozprzestrzenił się na wątrobę i mózg. Po intensywnym czteromiesięcznym leczeniu były prezydent ogłosił, że pokonał nowotwór, ale problemów ze zdrowiem nie ustrzegł się. W kolejnych latach kilka razy przewrócił się, a najbardziej dotkliwy upadek przydarzył mu się 2019 roku, w wyniku którego miał złamaną miednicę. Przy ostatnich publicznych wystąpieniach Carter wspomagał się balkonikiem rehabilitacyjnym.

Reklama

Jak pisze AP, w kwietniu Cartera i jego żonę Rosalynn, którzy w lipcu obchodzili 75-lecie małżeństwa, odwiedził obecny prezydent USA Joe Biden i pierwsza dama Jill Biden. "Siedzieliśmy i rozmawialiśmy o dawnych czasach" - mówił po tym spotkaniu Biden.

Rodzina Carterów w sobotę będzie uczestniczyć w pogrzebie synowej byłego prezydenta Annette Davis Carter, długoletniej żony Jeffa Cartera, która zmarła 19 września w wieku 68 lat.

Minister Spraw Zagranicznych RP Zbigniew Rau złożył życzenia urodzinowe byłemu prezydentowi Jimmy'emu Carterowi

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau złożył w piątek na Twitterze życzenia urodzinowe Jimmy'emu Carterowi, najstarszemu żyjącemu byłemu prezydentowi USA w dniu jego 97. urodzin.

"Pragnę złożyć hołd jednemu z najlepszych amerykańskich mężów stanu. Prezydent Jimmy Carter zrozumiał, że Związek Radziecki był po złej stronie historii i postanowił stawić mu czoło tam, gdzie musiał on przegrać: o prawa obywatelskie i prawa człowieka" - napisał Rau.

Happy birthay, Mr. President - zakończył swój tweet.