Ministerstwo przemysłu Japonii ogłosiło, że 16 lutego w wirtualnej konferencji grupy „Chip 4” uczestniczyli przedstawiciele branży, którzy rozmawiali o sposobach utrzymania stabilności łańcuchów dostaw w czasie katastrof naturalnych i innych trudności.

Kyodo zaznacza, że inicjatywa „Chip 4” jest elementem strategii władz USA, która ma na celu m.in. zmniejszenie wpływów Chin w łańcuchach dostaw półprzewodników. Stany Zjednoczone, Japonia, Korea Południowa i Tajwan są ważnymi producentami chipów oraz dostawcami materiałów i technologii do ich produkcji.

Układy scalone są jednym z pól narastającej rywalizacji pomiędzy USA a Chinami. Waszyngton wprowadził w 2022 roku szeroko zakrojone restrykcje eksportowe, mające odciąć Pekin od najnowocześniejszych technologii produkcji chipów, które mogłyby być wykorzystane w rozbudowie chińskiej armii.

O wirtualnej konferencji grupy „Chip 4” poinformowała również tajwańska agencja CNA. Według źródła w tajwańskim ministerstwie spraw gospodarczych rozmowy dotyczyły stworzenia systemu wczesnego ostrzegania przed zakłóceniami na wszystkich odcinkach skomplikowanych łańcuchów dostaw chipów.

Reklama

Według mediów USA zorganizowały wstępne spotkanie grupy „Chip 4” we wrześniu 2022 roku, gdy w związku z pandemią Covid-19 na świecie pojawiły się niedobory układów scalonych używanych do produkcji wielu ważnych towarów, od smartfonów po pociski rakietowe. Wiele krajów wzmacnia również łańcuchy dostaw w związku obawami o potencjalny konflikt o Tajwan – pisze Kyodo.

anb/ ap/