Jak poinformował PAP Piotr Adamczyk z zespołu prasowego Katowice Airport, tego dnia do Pyrzowic przyleciał już jeden rejs z Wielkiej Brytanii: linii Wizz Air z Londynu-Luton. Przewoźnik przekazał służbom lotniskowym, że sprzedał na ten kurs, wykonywany 180-miejscowym airbusem, 165 biletów.

Na poniedziałek przewidziano jeszcze jeden lot Ryanaira – z Londynu-Stansted – z planowaną godziną lądowania 15.40, a także jeden kurs wieczorny Wizz Aira z Bristolu.

Planowana godzina lądowania rejsu z Bristolu to 10 minut po północy. Mimo wprowadzanego od północy zawieszenia lotów z Wielkiej Brytanii lotnisko spodziewa się, że samolot ten zostanie wpuszczony.

Adamczyk poinformował, że w związku z wyjątkową sytuacją Wizz Air w poniedziałek po południu zorganizował rejsy dwóch maszyn z Katowic do Londynu-Luton – oba z godziną startu 17.05. Jedna z tych maszyn będzie wracała do Katowic – z planowaną godziną przylotu 22.30.

W ostatnim pełnym tygodniu miesiąca – od 21 do 27 grudnia – linie lotnicze miały zaplanowane z Katowic na kierunkach brytyjskich 19 rotacji, czyli połączeń tam i z powrotem. Dawało to oferowanie 7 tys. miejsc w samolotach w obie strony.

Według służb katowickiego lotniska przewoźnicy na razie sygnalizują, że czekają, aż będzie wiadomo, czy w najbliższych dniach będzie można wykonywać połączenia wylotowe - wyłącznie do Wielkiej Brytanii. W zależności od tego być może zaoferują pojedyncze kursy.

Z danych Katowice Airport wynika, że połączenia z Wielkiej Brytanii w ostatnich dniach były mocno obłożone. Samoloty przylatywały z tego kraju z wypełnieniami na poziomie 85-90 miejsc.

W ostatni weekend katowickie lotnisko przyjęło też część samolotów z kierunków brytyjskich z Krakowa – z powodu złych warunków atmosferycznych w Balicach. W sobotę i niedzielę do Katowic przyleciało 36 samolotów, mających lądować w Krakowie i odleciało stamtąd 22 maszyn, które pierwotnie miały zaczynać rejsy w tamtym porcie.

O wykryciu w Wielkiej Brytanii nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2 poinformował 14 grudnia brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Przekazał, że odnotowano ponad 6 tys. zakażeń nową odmianą, głównie w południowej i południowo-wschodniej Anglii. Nowy wariant rozprzestrzenia się szybciej niż znana dotychczas odmiana, ale nie wydaje się, by powodował poważniejszy przebieg choroby i nie miał zareagować na opracowane już szczepionki przeciwko Covid-19.

Rzecznik rządu Piotr Müller w nocy z niedzieli na poniedziałek poinformował, że "ze względów bezpieczeństwa loty z Wielkiej Brytanii do Polski zostaną zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek". Decyzja związana jest z pojawieniem się nowej odmiany koronawirusa" - wskazał. W poniedziałek o godz. 10 zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, który zajmie się m.in. sprawą nowej odmiany koronawirusa w Wielkiej Brytanii.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), oprócz zakażeń w Wielkiej Brytanii, dziewięć infekcji nowym wariantem koronawirusa potwierdzono w Danii, a pojedyncze przypadki również w Holandii i Australii.

Minister zdrowia Adam Niedzielski oświadczył, że wydał dyspozycje GIS, aby od poniedziałku wykonywać testy każdej zgłaszającej się osobie, która w ostatnim czasie podróżowała z Wielkiej Brytanii.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ drag/