"Ponad miliard złotych dofinansowania z UE otrzyma Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na budowę drogi ekspresowej S5 pomiędzy Bydgoszczą i Nowymi Marzami. Oddanie do ruchu odcinka o długości blisko 74 km jest planowane w 2020 r. [...] Całkowity koszt realizacji inwestycji wyniesie prawie 2,055 mld zł. Ponad połowa tych wydatków – 1,083 mld zł zostanie pokryta z dofinansowania pochodzącego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020" - czytamy w komunikacie.

Nowy odcinek drogi S5 będzie prowadził z Bydgoszczy do Nowych Marz pod Grudziądzem, przez które przebiega autostrada A1.

"Po zakończeniu budowy tego odcinka S5 połączy Wrocław z Poznaniem i Bydgoszczą, a poprzez autostradę A1 te trzy miasta zyskają także połączenie z Gdańskiem. Oznacza to, że na przykład z Poznania będziemy mogli dojechać do Gdańska w krócej niż 3 godziny" – powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Witold Słowik, cytowany w komunikacie.

Oprócz drogi powstanie także 9 nowych węzłów (4 kolejne węzły zostaną przebudowane) oraz infrastruktura, mosty, wiadukty, przejścia dla zwierząt, ekrany akustyczne, podano także.

Reklama

>>> Czytaj też: Kanał przez Mierzeję Wiślaną zagrożony? Lokalne przepychanki mogą zatopić projekt