Po 30 latach kapitalizmu w Polsce mamy tylko jednego globalnego czempiona. Dlaczego akurat CD Projekt?

26 stycznia 2020, 07:35
Źródło:MAGAZYN DGP
wiedźmin gra

Wiedźminźródło: Materiały Prasowe

Po 30 latach kapitalizmu w Polsce mamy na globalnej arenie gospodarczej tylko jednego czempiona – spółkę, która stworzyła grę „Wiedźmin”. Dlaczego akurat ta firma, ta branża i dlaczego tylko ona?

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (54)

  • Baca13(2020-01-30 07:03) Zgłoś naruszenie 00

    Nie tak dawno Michał Solowow obecna czołówka najbogatszych w PL, na youtube mówił o tym dlaczego musiał zamykać poszczególne firmy. Od początku przekształceń PL miało słabe prawo, forowało kapitał zagraniczny. CD jest mocny bo działa globalnie na wysokich marżach. Ale nie wszystkie rynku mogą działać na tak wysokich marżach a poza tym działają lokalnie.

    Odpowiedz
  • Antey(2020-01-27 07:45) Zgłoś naruszenie 00

    Kapitalizm - jak nazwa wskazuje - wymaga kapitału: finansowego, intelektualnego, technologicznego, organizacyjnego, społecznego oraz dysponujących nim KAPITALISTÓW. W Polsce tego wszystkiego nie ma.

    Odpowiedz
  • Awes (2020-01-26 20:36) Zgłoś naruszenie 00

    Ale mamy managerów ala zarządców dla zachodnich corpo. Przecież 25 lat wszędzie mówiono że to droga do bogactwa czyż nie prawda?

    Odpowiedz
  • logiczny(2020-01-26 20:18) Zgłoś naruszenie 01

    Oczywiście celem artykułu reklama tzw.podprogowa spółki a kapitalizm w Polsce skończył się z wejściem korporacji i działaniami które trwają cały czas w związku z chęcią" ucywilizowania" handlu powstałego po 1989 ;) Zasady maksymalizacja zysku i minimalizacja kosztów a tym bardziej prywatyzacja zysków i nacjonalizacja strat ma się bardzo dobrze;)))

    Odpowiedz
  • RK(2020-01-26 17:39) Zgłoś naruszenie 21

    Co to właściwie znaczy czempiona? CD Projekt nie jest nawet w 100 najlepiej zarabiających firm. Może znają ich gimbusy z całego świata ale taki rolnik z Kanady pewnie szybciej skojarzy kosiarki Samasz?

    Odpowiedz
  • ja(2020-01-26 16:58) Zgłoś naruszenie 00

    "Dobre koneksje szefa przynosiły spółkom dodatkowo 81 mln dol., czyli średnio szesnastokrotność jego pensji rocznie. Efektywność mniej ustosunkowanych prezesów była znacznie mniejsza – o ok. 24-krotność rocznej pensji. Skąd ta różnica?" To nowa matematyka czy jakiś chochlik? 16 jest raczej mniejsze od 24

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Terminator(2020-01-26 15:29) Zgłoś naruszenie 42

    Solaris, CCC, KGHM, Wyborowa, Belvedere, LOT, Inglot i wiele innych mamy obecnie czempión!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Beauty(2020-01-26 14:57) Zgłoś naruszenie 40

    Mamy trochę firm kosmetycznych, które są mocne i rozpoznawalne : Miraculum (najstarsza Polska firma kosmetyczna 1924 r.) z marka "Chopin" , o którym autor wspomina w artykule. Ziaja, Inglot...

    Odpowiedz
  • JohnK(2020-01-26 12:48) Zgłoś naruszenie 101

    Biura konstrukcyjne wszystkich branz umierały jedno za drugim...

    Odpowiedz
  • Prawda(2020-01-26 12:36) Zgłoś naruszenie 109

    Teraz najwazniejsze co powie Królowa Polski-Gersforf Pierwsza.Oczywiscie po uprzednich instrukcjach z Moskwy i Berlina.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • tom132(2020-01-26 12:00) Zgłoś naruszenie 31

    No i jakiś Stodolak uświadomił wszystkim że nie dobry produkt jest najważniejszy, a kontakty.

    Odpowiedz
  • Daro(2020-01-26 11:34) Zgłoś naruszenie 22

    A co ma rząd do tego jak Cd Projekt jest prywatny?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • M5an(2020-01-26 11:24) Zgłoś naruszenie 372

    CD PRojekt uniknął losu setek firm i przedsięwzięć jakie po 1989 padły ofiarą mafii skarbowej, mafii urzędniczej, mafii politycznej działającej j jak najbardziej legalnie a niszczących ludzkie życia i dorobek; uniknęli też faktycznych klik kolesiów i siatki interesów post-PRLowskich. Dlaczego? Bo w mentalności ówczesnych ludzi "lol gry komputerowe". To był biznes dla frajerów, skąd nie można było wydusić haraczu, nie można było firmy odebrać, bo wydawała się śmieszna. Poza tym nikt tej branży nie rozumiał i nie wydawał się przynosić zysków. Nawet jak gry komputerowe stały się wielokrotnie większe niż przemysł filmowy czy fonograficzny w mentalności tych prymitywów, tworzących "elity" państwowe oraz kliki oligarchiczne nie mieściło się coś takiego (podobnie było z przemysłem spożywczym). Dlatego CD projekt mógł uparcie dążyć do celu. Wszystkie inne próby podobnej natury zostały zniszczone, a nagłośnionym i dobrze znanym przez to przykładem tego jest zniszczenie polskiego "Optimusa". CD Projekt zaczyna od dystrybucji gier, więc w sprzedaży. Potem dodali do tego tłumaczenia gier na polski. A potem zrobili pierwszą grę. Optimus szedł podobnie. Najpierw sprzedaż. Potem montowanie z komponentów... i tu go złapali i zabili. Dziś kto wie, może Optimus byłby marką polską produkującą nasze własne komputery, może zabieraliby się wraz z Google za inwestowanie w komputery kwantowe? Może mielibyśmy nasz własny Huwawei? Nie dowiemy się tego nigdy. Złamanie karki, złamane życia, rozkradzione majątki. Wszystko przy użyciu aparatu państwowego. A takich historii jest LEGION. Gdyby państwo nie miało nad Polakami takiej władzy lub gdyby organy ścigania były sprawniejsze i pozbawione korupcji nigdy by do tego nie doszło.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Dore bo nie polskie(2020-01-26 11:07) Zgłoś naruszenie 100

    Odpowiedź na pytanie jest dość proste , widać to na przykładzie koreańskiej firmy która dostała gigantyczne dofinansowanie z budżetu... co oznacza że tym samym zaoraliśmy polskie osiągnięcia w tym temacie.których nie chcemy wspierać

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Tomek(2020-01-26 10:45) Zgłoś naruszenie 51

    hm a gdzie jest ten kapitalizm ? przy tylu ustawach koncesjach i układach to tylko on jest dla oligarchów !!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Gracz (2020-01-26 10:19) Zgłoś naruszenie 104

    Fakt CD Projekt osiągnął sukces, ale jest przeceniony, żeby tyle był wart, firma musiałaby wydawać, co roku hita przez 25 lat. Oni cyberpunk już 8 lat robią!Pierwszy trailer był w 2012 roku! Wygląda jakby więcej zarabiali na hype wokół tej gry niż zarobią na grze, bo wiadomo, że nie zarobią na niej 20 miliardów jak rosli przez te 8 lat od zapowiedzi cyberpunk. Życzę im sukcesu z tą grą, ale te wyceny to utopia.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Przykład(2020-01-26 10:06) Zgłoś naruszenie 241

    Przykład:fabryka prochów wielobazowych w Pionkach-zlikwidowana.Proch kupujemy od Niemców.Niemcy mają taki kawał:chińczycy wymyślili proch 2 tys.lat temu,a Polacy jeszcze nie.Rok 2019-rząd wydaje 400 mln na reaktywacje Pionek.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ehhhhhh(2020-01-26 10:01) Zgłoś naruszenie 315

    "biedna panna na wydaniu" przez 30 lat gwałcona za pozwoleniem i klaskaniem elyt wyrosłych z magdalenkowego chlania.

    Odpowiedz
  • Ityle(2020-01-26 09:42) Zgłoś naruszenie 2511

    Odeszli pachoły sowieccy z SLD i folksdojcze PO....

    Odpowiedz