Spotkanie ambasadorów państw członkowskich zwołał sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg, który dziś rozmawiał na ten temat z tureckim ministrem spraw zagranicznych.

NATO wezwało Rosję do zaprzestania ataków na opozycję i ludność cywilną w Syrii. Potępiło też naruszenie przez Moskwę tureckiej przestrzeni powietrznej. Wspólne oświadczenie sojuszników opublikowano po zwołanym w trybie pilnym w Brukseli spotkaniu ambasadorów państw członkowskich.

Szef Sojuszu określił jako niedopuszczalne naruszenie tureckiej przestrzeni powietrznej przez rosyjskie samoloty. "Działania Rosji nie przyczyniają się do bezpieczeństwa i stabilności w regionie. Wzywam Rosję, by nie naruszała NATO-wskiej przestrzeni, by nie doprowadzała do eskalacji napięć" - powiedział szef Sojuszu.

Moskwa od kilku dni przeprowadziła naloty na wybrane cele w Syrii. Mówi, że atakuje dżihadystów z tak zwanego Państwa Islamskiego. Według Zachodu prowadzi ofensywę przeciwko opozycji syryjskiej, która walczy z reżimem prezydenta Baszara al-Asada. W związku z naruszeniem tureckiej przestrzeni powietrznej ambasador Rosji został wezwany do tureckiego MSZ-tu, gdzie złożył oficjalny protest.

>>> Czytaj też: USA uderzy w stolicę Państwa Islamskiego? Waszyngton dozbraja sojuszników