Niemiecki "Der Spiegel" pisze, że Jarosław Kaczyński chce zmienić Polskę na wzór węgierski. Analizując jego politykę tygodnik nazywa premier Beatę Szydło i prezydenta Andrzeja Dudę marionetkami prezesa PiS.
"Der Spiegel" twierdzi, że choć Kaczyński nie pełni żadnych funkcji państwowych, jego pozycja jest silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Jako pragmatyk dobrał sobie do współpracy Szydło i Dudę, którzy unikając radykalnych haseł pozwolili PiS-owi wygrać wybory. Teraz, jak pisze tygodnik, nie są oni jednak samodzielnymi politykami.

"Der Spiegel" pisze, Kaczyński chce zmienić Polskę na wzór węgierski - w państwo, które - jak czytamy - "kontroluje i wychowuje", w którym nie ma miejsca na społeczeństwo mulikulturowe jak w Niemczech czy Francji i które "nie poddaje się zachodniemu mainstreamowi". Jednak zdaniem "Spiegla", Kaczyński nie posunie się tak daleko jak Orban, nie mogąc zmienić konstytucji i mając przeciwko sobie znaczną część polskiego społeczeństwa.

Hamburski tygodnik zaznacza, że choć prezes PiS nie jest przeciwnikiem Unii Europejskiej, to skoryguje dotychczasowy kurs polskiej polityki nastawiony na sojusz z Niemcami i zachowa dystans wobec Berlina.

"Ale raczej nie powrróci do polemicznego tonu, na który zdecydował się wobec Niemców dziewięć lat temu" - konkluduje "der Spiegel".