"Na wypoczynek w kraju zdecydowało się w tym roku 40% Polaków. Wyjazdy zagraniczne, ale na terenie Unii Europejskiej wybrało 15,5% badanych. Na podróż poza stary kontynent zdecydowało się jedynie 4% Polaków" – czytamy w komunikacie.

Badanie wskazało też, że 36,5% Polaków nie planuje żadnego wyjazdu w czasie tegorocznych wakacji.

Podróż do innego państwa tego lata planuje co druga osoba w wieku od 18 do 24 roku życia. Również w tej grupie wiekowej jest najwyższy odsetek osób, które wyjadą w podróż poza Europę (23%)

Wakacyjne wyjazdy Polacy zorganizują głównie samodzielnie. Z usług biur podróży skorzysta ok. 12% osób, które zaplanowały urlop, w tym 16% mężczyzn i 8% kobiet, wynika także z raportu.

Reklama

Blisko 70% Polaków, którzy wybierają się w podróż zagraniczną zamierza ubezpieczyć się z tego tytułu. Około 30% osób wykupi w tym celu polisę u ubezpieczyciela. Taki sam odsetek badanych skorzysta ze standardowego ubezpieczenia oferowanego przez biuro podróży, a około 7%. Z innej formy ubezpieczenia - np. zawartego w karcie kredytowej. Blisko 12% respondentów zadeklarowało, że na wakacje wyposaży się w kartę EKUZ..

Jednocześnie aż 22% osób wyjeżdżających za granicę nie zamierza zadbać o jakąkolwiek formę ubezpieczenia podróży.

"Choć największy odsetek młodych ludzi planuje dalekie zagraniczne podróże, ubezpieczenie zapewni sobie jedynie połowa z nich. Co ciekawe, większą świadomość potrzeby ubezpieczenia podróży zagranicznej mają mężczyźni niż kobiety. Z ubezpieczenia w jakiejkolwiek formie rezygnuje aż 36% kobiet i jedynie 6% mężczyzn" - skomentowała prezes Diners Club Polska Katarzyna Fatyga, cytowana w komunikacie.

Badanie wykazało też, że ponad jedna czwarta Polaków planuje spędzić urlop, zwiedzając i poznając nowe miejsca (26,5%). Trochę mniejszy odsetek wybiera odpoczynek stacjonarny, np. plażowanie.

Z kolei 12,8% ankietowanych zadeklarowało, że podczas urlopu zamierza uprawiać sport, a jedynie 2,6% - uczyć się i zdobywać nowe umiejętności, inne niż sportowe. Mężczyźni częściej wybierają odpoczynek stacjonarny (25% w stosunku do 18% kobiet). Zdecydowanie więcej kobiet zamierza podczas urlopu uprawiać sport (16% w stosunku do 9% mężczyzn). Mężczyźni są natomiast bardziej niż kobiety zainteresowani zwiedzaniem (31% w stosunku do 23%).

"Co ciekawe, największy odsetek osób, które zamierzają aktywnie spędzić wakacje stanowią przedstawiciele grupy wiekowej od 45-54 lat. Wśród najmłodszych ankietowanych, między 18. a 24. rokiem życia, uprawianie sportu na wakacyjnym wyjeździe wybiera jedynie 9,7%" - dodała Fatyga.

Badanie zostało zrealizowane przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Diners Club Polska, w dniach 3 i 4 czerwca 2016 r. na reprezentatywnej grupie 1 100 osób, metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

>>> Czytaj też: Frankowy problem na dłuższą metę. Rząd ma trzy warianty rozwiązania