Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa wyciąga rękę do umierającego systemu spółdzielczości mieszkaniowej. W ciągu ostatnich dziesięciu lat spółdzielnie wybudowały 56 tys. mieszkań. To mniej niż deweloperzy tylko w ubiegłym roku.

Teraz spółdzielczość ma odegrać istotną rolę w przygotowywanym właśnie narodowym programie mieszkaniowym. Rozwiązania, które zamierza wdrożyć ministerstwo, mają przede wszystkim zachęcić spółdzielnie do budowy mieszkań lokatorskich, w których najemcy sukcesywnie w czynszu spłacają koszty budowy. MIB chce osiągnąć to na dwa sposoby. Pierwszy to przywrócenie preferencyjnego finansowania dla spółdzielni inwestujących w takie lokale.

– Umożliwione będzie m.in. ubieganie się o preferencyjny kredyt przez spółdzielnie oferujące mieszkania w formule spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu – zapowiada Elżbieta Kisil z MIB.

Do tego ministerstwo przygotowuje projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, który mocno zmieni zasady przekształcania spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w prawo własności. W przypadku mieszkań wybudowanych po wejściu w życie nowych przepisów spółdzielnie będą miały większy wpływ na tempo i zakres takiego przekształcenia, zarówno wobec całych inwestycji, jak i wybranych lokali.

>>> Czytaj też: Ponad 200 tys. rodzin w Polsce jest "uwięzionych" we własnych mieszkaniach

– Wskazanie, czy przekształcenie danego lokalu będzie możliwe i po upływie jakiego terminu, będzie miało miejsce w umowie o budowę lokalu – zapowiada MIB.
Obecnie spłata przez lokatora, nawet w ciągu miesiąca, przypadających na niego kosztów budowy automatycznie otwiera drogę do przekształcenia we własność i wyprowadzenia mieszkania poza majątek spółdzielczy. Właśnie to oraz brak preferencyjnego finansowania zniechęca teraz spółdzielnie do budowy mieszkań lokatorskich.

Spółdzielnie na nowe rozwiązania czekają z niecierpliwością, choć z oceną, czy planowana przez rząd reanimacja się uda, wolą się wstrzymać do publikacji szczegółowych rozwiązań.
– Odbudowa segmentu mieszkań lokatorskich z czynszami na poziomach zbliżonych do wskazanych przez rząd będzie możliwa tylko przy znaczącym wsparciu państwa, obniżającym koszty takich inwestycji i niewymuszającym na najemcach wysokiego udziału w kosztach budowy – ocenia Jerzy Jankowski z Krajowej Rady Spółdzielczej.

MIB planuje, że rząd przyjmie projekt ustawy w IV kw. tego roku. W lokalach powstających w ramach Mieszkania Plus czynsze mają wynosić 10–20 zł za metr w opcji najmu i 12–24 zł przy najmie z docelowym wykupem.

>>> Polecamy: Zadyszka deweloperów. Potencjał branży szybko spada