"Nie udało nam się osiągnąć żadnego postępu" – powiedział australijski minister handlu Don Farrell po rozmowach z urzędnikami europejskimi. "Mam nadzieję, że pewnego dnia uda nam się dojść do porozumienia, które przyniesie korzyści zarówno Australii, jak też naszym europejskim przyjaciołom" - dodał.

Komisja Europejska i Australia pracują nad umową o wolnym handlu od ponad pięciu lat

Australijski minister rolnictwa Murray Watt powiedział w rozmowie z Australian Broadcasting Corporation (ABC), że nowe negocjacje są mało prawdopodobne przed końcem obecnej kadencji rządu i trzeba będzie na nie poczekać do wyborów powszechnych w 2025 roku.

Reklama

Komisja Europejska i Australia pracują nad umową o wolnym handlu od ponad pięciu lat. Australia oczekuje, że otrzyma możliwość eksportowania do Europy większej ilości cukru oraz wołowiny i baraniny, natomiast UE nie chce, aby australijscy rolnicy używali oznaczeń geograficznych dobrze znanych europejskich produktów, takich jak "prosecco", "feta" i "mozzarella".

"Komisja Europejska ubolewa nad brakiem postępów podczas rozmów w Osace" – przyznali przedstawiciele KE, cytowani przez agencję Belga. Jak podkreślono, "Australia ponownie przedstawiła żądania dotyczące rolnictwa, które nie odzwierciedlają przebiegu ostatnich negocjacji". Komisja zapewniła, że "pozostaje gotowa do kontynuowania rozmów".

Z Brukseli Łukasz Osiński