Podatek od spadku – kiedy nie trzeba go zgłaszać?
Jeżeli majątek nabywany jest drogą dziedziczenia, zapisu zwykłego lub dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego lub polecenia testamentowego, to podlega on opodatkowaniu od spadków i darowizn.
Warto jednak podkreślić, że nie jest konieczne zgłaszanie darowizny i uiszczanie podatku, jeśli wartość odziedziczonego majątku nie przekracza:
- 36 120 zł – w przypadku osób należących do I grupy podatkowej;
- 27 090 zł – w przypadku osób należących do II grupy podatkowej;
- 5733 zł – w przypadku osób należących do III grupy podatkowej.
Przypomnijmy, że I grupa podatkowa to małżonek, wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), pasierb, ojczym, macocha, rodzeństwo, teściowie, zięć, synowa; II grupa podatkowa – zstępni rodzeństwa (przykładowo dzieci brata), rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych (np. mąż wnuczki); III grupa podatkowa to pozostali nabywcy, niekoniecznie spokrewnieni.
Przy określaniu wartości spadku należy zsumować nie tylko wartość rynkową odziedziczonego majątku, lecz także wszelkich rzeczy i praw majątkowych, które nabyto od spadkodawcy w okresie 5 lat poprzedzających rok nabycia spadku. To oznacza, że jeśli przykładowo matka podarowała swojemu synowi 10 000 zł w 2020 roku, a w 2023 roku zmarła i pozostawiła synowi 30 000 zł spadku, to należy zsumować te wartości w celu ich opodatkowania.
Kto nie musi płacić podatku od spadków i darowizn nawet po przekroczeniu limitu?
W I grupie podatkowej znajdują się członkowie najbliższej rodziny. Jeżeli to od nich otrzymuje się spadek, darowiznę czy inne rzeczy lub prawa majątkowe, to można skorzystać z całkowitego zwolnienia od podatku od spadków i darowizn. Zwolnienie to nie obowiązuje w przypadku spadkodawców, którzy zmarli przed 1 stycznia 2007 roku.
Członkowie najbliższej rodziny – czyli małżonek, zstępni (dzieci, wnuki itd.), wstępni (rodzice, dziadkowie itd.), pasierb, rodzeństwo, ojczym czy macocha – nie muszą płacić podatku od spadku i darowizn, ale muszą zgłosić jego otrzymanie w przypadku kwoty wyższej niż 36 120 zł.
Jak zgłosić zwolnienie od podatku?
Aby skorzystać ze zwolnienia dla członków najbliższej rodziny, należy złożyć formularz SD-Z2, w którym zgłasza się otrzymanie spadku właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.
Co ważne, należy zgłosić spadek w ciągu 6 miesięcy od uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego jego nabycie, zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia przez notariusza czy też wydania europejskiego poświadczenia spadkowego.
W przypadku, gdy termin 6 miesięcy zostanie przekroczony, mimo dostępnych ulg, członkowie najbliższej rodziny będą musieli zapłacić podatek od spadków i darowizna na zasadach, którym podlega I grupa podatkowa.
Gdzie zgłosić nabycie spadku?
Formularz można złożyć w formie papierowej we właściwym miejscowo urzędzie skarbowym lub dowolnym urzędzie skarbowym, elektronicznie przez e-Deklaracje, a także przy pomocy operatora pocztowego.
Co jeśli spadkobierca nie wiedział o spadku?
Co w przypadku, jeśli spadkobierca z najbliższej rodziny dowie się o spadku po 6 miesiącach od powstania obowiązku podatkowego? Czy musi zapłacić podatek? Otóż przykładowo w sytuacji, kiedy po roku spadkobierca dowiaduje się, że zmarły dziadek miał jeszcze jedną nieruchomość, która wchodzi w skład spadku i którą tym samym nabywa, należy zgłosić to natychmiast po uzyskaniu takich informacji. Ponadto konieczne jest udowodnienie, że spadkobierca nie posiadał wiedzy na ten temat wcześniej.
Od 2014 roku pracuje ze słowami. Copywriterka, korektorka, redaktorka. Zawodowo dba o wysoką jakość contentu. Absolwentka edytorstwa. Wcześniej pisała dla Poradnika Pracownika i redagowała stronę Agencji Content Writer. W Dziennik.pl spełnia się głównie w serwisie Podróże.
