Northern Coast 2015. Polskie okręty wypływają na manewry wojskowe [ZDJĘCIA]

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
9 września 2015, 17:34
Okręt ORP "Grom" wychodzi w morze na międzynarodowe ćwiczenia "Northern Coasts 2015" – fot. (aw/zuz) PAP/Adam Warżawa
W dwutygodniowych manewrach rozpoczynających się w sobotę, uczestniczyć będą jednostki z 16 państw.<br>Okręt ORP "Grom" wychodzi w morze na międzynarodowe ćwiczenia "Northern Coasts 2015" <br><br>fot. (aw/zuz) PAP/Adam Warżawa/PAP
W międzynarodowych manewrach Northern Coast 2015, organizowanych na wodach zachodniego Bałtyku, weźmie udział siedem okrętów Polskiej Marynarki Wojennej. Oto dwa z nich.

W międzynarodowych manewrach Northern Coast 2015, organizowanych na wodach zachodniego Bałtyku, weźmie udział siedem okrętów Polskiej Marynarki Wojennej. Oto dwa z nich.

2302597-okret-orp-grom-wychodzi-w-morze.jpg
Poza Polską w ćwiczeniach Northern Coast 2015 wezmą udział jednostki z Belgii, Kanady, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Litwy, Holandii, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i USA.
2302629-okret-okret-orp-kaszub-wychodzi.jpg
Łącznie ćwiczyć będzie 4 tysiące żołnierzy, 40 okrętów oraz samoloty i śmigłowce.
2302661-okret-orp-kaszub-wychodzi-w.jpg
Wśród 40 okrętów znajdzie się siedem polskich jednostek. Polska Marynarka wysłała na manewry:
2302677-okret-orp-kaszub-wychodzi-w.jpg
Celem morskiej części manewrów jest doskonalenie elementów sztuki wojennomorskiej i współpracy w ramach międzynarodowych zespołów.
2302613-okret-orp-grom-wychodzi-w-morze.jpg
ORP Grom to mały okręt rakietowy projektu 660, typu Orkan (w kodzie NATO: Sassnitz). Jednostki tej klasy, w tym ORP Grom, budowany był w NRD dla własnej floty. Po zjednoczeniu Niemiec kadłub odkupiła Marynarka Wojenna RP, dokończyła budowę w kraju. W służbie ORP Grom jest od kwietnia 1995 roku. Jednostka o wymiarach 48,9 m długości, 8,65 m szerokości i zanurzeniu 2,15 m osiąga prędkość maksymalną 36 węzłów. ORP Grom uzbrojony jest w wyrzutnie przeciwokrętowych kierowanych pocisków rakietowych RBS-15 Mk 2, 1 armata AK-176M kalibru 76,2 mm, 1 sześciolufowa armata AK-630M kalibru 30 mm, 1 czteroprowadnicowa wyrzutnia rakiet przeciwlotniczych Strzała-2M. Okręt obsługiwany jest przez 37 marynarzy.
2302741-okret-orp-kaszub-wychodzi-w.jpg
Korweta ORP "Kaszub" przeznaczona jest do poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych przeciwnika. Może ochraniać zespoły okrętów desantowych, transportowych i innych oraz pełnić dalekie i bliskie dozory.
2302725-okret-orp-kaszub-wychodzi-w.jpg
Okręt ORP "Kaszub" wychodzi w morze na międzynarodowe ćwiczenia "Northern Coasts 2015" – fot. (aw/zuz) PAP/Adam Warżawa
Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: forsal.pl
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj