Globalne ocieplenie wywołało w ostatnich latach wiele ekstremalnych zjawisk pogodowych, które - według szacunków niezależnego indyjskiego Centrum Nauki i Środowiska - doprowadziły w tym roku w Indiach do śmierci prawie 3 tys. osób - powiadomił Reuters.

Nowe, tańsze prognozy pogody

Reklama

Agencje meteorologiczne na całym świecie koncentrują się na stworzeniu rozwiązań AI, które mogłyby obniżyć koszty prognoz pogody i zrewolucjonizować sposób ich opracowywania.

Indyjski Departament Meteorologii (IMD) zauważył, że wykorzystanie AI w połączeniu z rozbudowaną siecią obserwatorów mogłoby pomóc w generowaniu wyższej jakości danych prognostycznych przy niższych kosztach.

Departament oczekuje, że opracowywane przez niego modele klimatyczne oparte na AI pomogą poprawić skuteczność prognoz - powiedział w rozmowie z Reutersem K.S. Hosalikar, szef działu badań i usług klimatycznych w IMD.

Produkcja żywności i zapobieganie chorobom

Dokładne prognozowanie pogody jest szczególnie ważne w Indiach - kraju zamieszkanym przez 1,4 mld osób, z dużym odsetkiem populacji żyjącej poniżej progu ubóstwa. Indie są też drugim co do wielkości producentem ryżu, pszenicy i cukru na świecie.

"Biuro meteorologiczne wykorzystało AI do generowania publicznych ostrzeżeń dotyczących fal upałów i chorób takich jak malaria" - poinformował Hosalikar.

mwt/ szm/