Zakaz współpracy z Kaspersky na terenie USA

„Rosja ma zdolność, a nawet więcej, zamiar wykorzystania rosyjskich firm, jak Kaspersky, do zbierania i wykorzystywania informacji osobistych Amerykanów. (…) Ostatecznie zdecydowaliśmy, że biorąc pod uwagę ciągłe ofensywne zdolności cybernetyczne rosyjskiego rządu i zdolność do wpływania na działania Kaspersky'ego, musimy podjąć znaczące działanie w postaci pełnego zakazu, jeśli chcemy chronić Amerykanów i ich dane osobowe” - podkreśliła sekretarz handlu USA Gina Raimondo.

Powołując się na dostępne przepisy, ABC News podała, że po 20 lipca, Kaspersky nie może zawierać żadnych nowych umów wewnątrz USA. Może zapewniać istniejącym klientom oprogramowanie cybernetyczne i antywirusowe do 29 września, ale po tym terminie "nie będzie jej wolno zapewnić aktualizacji zabezpieczeń."

Reklama

Raimondo zaznaczyła, że Amerykanie i przedsiębiorstwa w USA, które nadal korzystają z istniejących produktów Kaspersky'ego, nie będą łamać prawa, ale nie będą mogli aktualizować swoich produktów od 30 września."Zdecydowanie zachęcam do natychmiastowego zaprzestania korzystania z tego oprogramowania i przejścia na alternatywne rozwiązanie, aby chronić siebie, swoje dane i rodzinę" – dodała sekretarz handlu.

Zachęty do zaprzestania korzystania z produktów Kaspersky

Z kolei sekretarz Bezpieczeństwa Krajowego Alejandro Mayorkas, którego departament ma rozbudowaną agencję ds. cybernetyki, oznajmił, że Amerykanie powinni mieć świadomość, że mogą polegać na bezpieczeństwie swoich urządzeń.

"Działania podjęte dzisiaj są kluczowe dla naszego bezpieczeństwa narodowego i lepiej chronią prywatne informacje i prywatność wielu Amerykanów. (…) Będziemy kontynuować współpracę z Departamentem Handlu, urzędnikami stanowymi i lokalnymi oraz operatorami infrastruktury krytycznej, aby chronić najważniejsze systemy i zasoby naszego kraju" – zapewnił Mayorkas.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)