Jak pokazuje wykres Statisty oparty na danych zebranych przez ThoughtCo, zdecydowana większość nowych państw w Europie Wschodniej i Azji Środkowej została założona w ciągu zaledwie trzech lat od upadki ZSRR. Związek Radziecki rozpadł się na Armenie, Azerbejdżan, Białoruś, Estonię, Gruzję, Kazachstan, Kirgistan, Łotwę, Litwę, Mołdawię, Rosję, Tadżykistan, Turkmenistan, Ukrainę i Uzbekistan. Część z nich nadal jest pod wpływem spadkobiercy byłego ZSRR - Rosji, jednak kilka państw skutecznie wyrwało się spod kurateli największego sąsiada. Estonia, Łotwa i Litwa są członkami Unii Europejskiej. Ukraina, która proklamowała swoją niepodległość 24 sierpnia 1991 roku, chciała iść tą samą drogą, ale imperialne demony ZSRR ponownie się obudziły i nasz wschodni sąsiad musi walczyć, tym razem z bronią w ręku, o swoją niepodległość ze spadkobiercą ZSRR.

Połączenie dwóch państw niemieckich

Zanim ZSRR rozpadł się na piętnaście suwerennych państw, pozostająca pod wpływem Związku Radzieckiego Niemiecka Republika Demokratyczna i Republika Federalna Niemiec zostały zjednoczone w dzisiejsze państwo niemieckie 3 października 1990 r., a pełna suwerenność powróciła do kraju około pięć miesięcy później.

Krwawy rozwód państw tworzących była Jugosławię

W latach 1991 i 1992 Socjalistyczna Federalna Republika Jugosławii rozpadła się na cztery odrębne państwa: Chorwację, Słowenię, Macedonię oraz Bośnię i Hercegowinę. Pośród krwawych wojen jugosłowiańskich, które nastąpiły później, Serbia i Czarnogóra reprezentowały pozostałą część Jugosławii od 1992 r. do 2006 r., kiedy to Czarnogórcy zagłosowali za niepodległością niewielką przewagą 5,5 procent.

Ostatnią deklarację niepodległości w tym obszarze złożyło Kosowo w 2008 r. Jednak Kosowo jest tylko częściowo uznawane przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Około połowa państw członkowskich nadal postrzega ten kraj jako część Serbii, a wśród nich przede wszystkim Rosja, Chiny i, jak można się było spodziewać, Serbia, zgodnie z oficjalną listą prowadzoną przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Diaspory.

Czesi i Słowacy rozstali się w zgodzie

W przeciwieństwie do konfliktu między byłymi członkami federacji jugosłowiańskiej, podział Czechosłowacji na Republikę Czeską i Słowację był wydarzeniem bez użycia przemocy. Secesja została przeprowadzona 31 grudnia 1992 r.

ikona lupy />
Kraje, które uzyskały niepodległość od 1990 r. / statista.com