"25 lutego o godz. 15 przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel poprowadzi wideokonferencję unijnej +27+ na temat koordynacji w kwestii Covid-19. Po tym spotkaniu odbędzie się druga wideokonferencja unijnej +27+, w dniu 26 lutego o godz. 9. rano, na temat bezpieczeństwa i obrony oraz południowego sąsiedztwa" - napisał Leyts na Twitterze.

Poprzedni wideoszczyt UE odbył się 22 stycznia. Przywódcy zdecydowali na nim m.in. o wprowadzeniu "ciemnoczerwonych" stref zakażeń w Unii Europejskiej i utrzymaniu otwartych granic wewnętrznych. Wyrazili też wspólne przekonanie, że koncerny farmaceutyczne muszą respektować zobowiązania dotyczące dostaw szczepionek.

Podczas ponad 4-godzinnego spotkania online unijni przywódcy rozmawiali o tym, jak wspólnie odpowiedzieć na nowe wyzwania pandemii - ograniczenia w dostawach szczepionek, nowe warianty Covid-19, czy propozycje wprowadzenia certyfikatów szczepień. Te tematy na pewno pojawią się też na lutowym spotkaniu.

W Brukseli narasta krytyka wobec Komisji Europejskiej w sprawie braku szczepionek w UE. Z powodu niedoborów tempo szczepień jest znacznie niższe niż w USA i Wielkiej Brytanii. Kraje UE oczekują, że Komisja rozwiąże problem.

Reklama