PGNiG liczy na podpisanie umowy z irańskim NIOC do końca tego rokuWarszawa, 11.05.2017 (ISBnews) - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) chce w ciągu miesiąca-dwóch uzgodnić koncepcję geologiczną dla złoża Soumar w Iranie i zakłada możliwość podpisania umowy z National Iranian Oil Company (NIOC) do końca roku, poinformował prezes Piotr Woźniak.

"Przedłużyliśmy memorandum of understanding z NIOC i w ciągu miesiąca-dwóch powinniśmy mieć uzgodnioną koncepcję geologiczną" - powiedział Woźniak dziennikarzom w kuluarach IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Podkreślił, że ewentualny projekt w Iranie będzie bardzo skromny i obejmie tylko jedno złoże.

"Chcemy zobaczyć jak tam się pracuje. Do końca roku chcemy podpisać [umowę], jeśli się dogadamy" - dodał prezes.

Na początku listopada 2016 r. PGNiG podpisało z National Iranian Oil Company (NIOC) list intencyjny w sprawie współpracy na złożu ropy naftowej Soumar w Iranie. Zasoby geologiczne złoża Soumar wynoszą ok. 475 mln baryłek ropy naftowej. Jak wówczas zapowiadano, po ok. 6-miesięcznej analizie geologiczno-złożowej PGNiG podejmie decyzję o ewentualnej inwestycji.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

(ISBnews)