Rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przedłuży cudzoziemcom wizy oraz prawo pobytu w Rosji, gdzie od środy zakazano wjazdu do kraju cudzoziemcom i bezpaństwowcom – poinformował portal RBC.

MSW umożliwi wszystkim przebywającym na terytorium Rosji cudzoziemcom przedłużenie terminu ważności wizy lub prawa pobytu w kraju (w przypadku tych, którzy nie potrzebowali wizy przy wjeździe). W komunikacie resortu podano, że taka decyzja została podjęta w związku z rozprzestrzenianiem się choroby Covid-19, a także „w celu zagwarantowania realizacji praw i swobód obywateli”.

Aby przedłużyć termin pobytu w Rosji, cudzoziemcy powinni zwrócić się do lokalnego organu MSW najbliższego swego miejsca zamieszkania z oświadczeniem, napisanym w dowolnej formie.

Władze obiecują, że przedłużą wizy niezależnie od celu wjazdu do Rosji, także w tych wypadkach, gdy ważność dokumentu już wygasła.

W taki sam sposób powinny być przedłużane terminy pobytu dla bezwizowych cudzoziemców, żyjących w Rosji na podstawie zezwoleń na tymczasowy pobyt.

Reklama

MSW poinformowało również, że zostaje wznowione przyjmowanie wniosków o udzielenie zgody na zatrudnianie cudzoziemskich pracowników oraz zgody dla przebywających w Rosji cudzoziemców na pracę. Przy tym migranci za pracą mogą zwracać się o zgodę na nowe zezwolenie nie wyjeżdżając poza granice Rosji.

Władze Rosji od środy do 18 maja zakazały wjazdu do kraju cudzoziemcom i bezpaństwowcom, z wyjątkiem pracowników przedstawicielstw dyplomatycznych i konsulatów, kierowców ciężarówek, załóg samolotów oraz statków, brygad kolejowych oraz osób jadących na pogrzeb i przejeżdżających tranzytem.

Zakaz ten spowodował ryzyko deficytu pracowników branży budowlanej. „Na rosyjskich budowach odsetek nierezydentów wynosi 70-80 proc.(…) Ci pracownicy na budowie nieustannie się zmieniają – jedni wyjeżdżają, inni przyjeżdżają” – powiedział szef komisji budownictwa w organizacji zajmującej się średnim i małym biznesem Opora Rossii Dmitrij Kotrowiski.

>>> czytaj również: Koronawirus w Rosji - liczba zakażonych [NAJNOWSZY BILANS]