Państwowe przedsiębiorstwo Bharat Electronics Ltd. z sektora lotnictwa i obronności, razem z podwykonawcami, ma w ciągu dwóch miesięcy wyprodukować 30 tys. respiratorów. Kolejne 10 tys. urządzeń zamówiono w firmie Agva Healthcare z Noidy, koło Delhi.

Agva Healthcare opracowała przenośne respiratory ważące 3 kg, wyglądem przypominające tablety. Ich cena jest prawie dwukrotnie niższa niż tradycyjne urządzenia dotychczas używane w szpitalach.

„Pracujemy nad wyprodukowaniem 20 tys. jednostek w ciągu następnych 30 dni” - powiedział dziennikowi „The Economic Times” Diwakar Vaish, współzałożyciel firmy.

Rząd liczy również na uruchomienie produkcji respiratorów przez producentów samochodów, przede wszystkim Maruti Suzuki. Na czas epidemii koncerm ten zawiesił produkcje aut w swoich fabrykach w Gurgaon i Manesar i będzie wytwarzał respiratory we współpracy z Agva Healthcare.

Według naukowców z Uniwersytetu Johnesa Hopkinsa, Indie mogą potrzebować miliona respiratorów w czasie epidemii koronawirusa.

„The Economic Times” podaje, że obecnie w Indiach jest dostępnych od 30 do 50 tys. urządzeń. Władze Indii zleciły również produkcję 2,1 mln sztuk dzieży ochronnej 11 krajowym producentom.

Liczba zachorowań na koronawirusa przekroczyła w Indiach 1250, z czego 32 osoby zmarły, a stu pacjentów wyzdrowiało.

Paweł Skawiński (PAP)