Spółka Pfeifer & Langen to, jak czytamy w komunikacie Urzędu, jeden z największych producentów cukru w Polsce. Zastrzeżenia prezesa UOKiK budzą postanowienia w umowach z rolnikami, zgodnie z którymi plantatorzy mogą kupować nasiona tylko od Pfeifer & Langen - wyjaśniono. Dodano, że w przypadku użycia innych nasion spółka zastrzegła sobie prawo odmowy zakupu buraków.

"Działania Pfeifer & Langen pozbawiają plantatorów swobodnego wyboru nasion odpowiednich, na przykład, do rodzaju gleby czy lokalnych warunków pogodowych. Dlatego wszcząłem postępowanie w związku z podejrzeniem nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej" - zaznaczył prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie. "Jeśli zostaną użyte nasiona zakupione z innego źródła, koncern cukrowy odmówi przyjęcia buraka, wtedy cały trud rolnika pójdzie na marne" – wskazał.

Spółce Pfeifer & Langen grozi kara do 3 proc. obrotu - zaznaczył UOKiK.

Reklama

Jak przypomniano, to nie pierwsza interwencja UOKiK na rynku produkcji cukru. W 2019 r. Urząd wydał decyzję, w której przyjął zobowiązanie spółki Sudzucker Polska do zmiany praktyk niekorzystnych dla rolników.

Chróstny podkreślił, że ochrona polskich rolników to ważna część działalności Urzędu. "Oprócz postępowania przeciwko Pfeifer & Langen wszcząłem również postępowanie wyjaśniające, w którym sprawdzimy, czy pozostali producenci cukru w Polsce nie wykorzystują przewagi kontraktowej względem rolników w podobny sposób" - zaznaczył.

UOKiK przypomniał, że niedawno zakończyły się postępowania wobec stu największych podmiotów na rynku rolno-spożywczym. Po interwencji Prezesa Tomasza Chróstnego większość przedsiębiorców w toku postępowania UOKiK wypłaciła zaległe pieniądze dostawcom i usunęła kwestionowane zapisy z polityk handlowych oraz zawartych kontraktów - wskazano. "Działania podmiotów, które nie zmieniły swoich praktyk Urząd bada w ramach postępowań wyjaśniających w sprawie nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej. "Są to Auchan Polska, Eurocash, Makro Cash and Carry Polska, SCA Intermarche" - zaznaczono.

Urząd apeluje do rolników i przedsiębiorców z branży rolno-spożywczej, którym w związku z koronawirusem kontrahent zmienił na niekorzyść warunki współpracy lub nie płaci im w terminie, by zawiadamiali UOKiK. Nieprawidłowości można zgłaszać np. za pośrednictwem specjalnego formularza: https://ankieta.uokik.gov.pl/formularz-zgloszenie-przewaga/.