"Dziś oficjalnie komunikujemy, że jesteśmy właścicielem nowej firmy. Istnieje od 30 lat, jak Erbud, ma podobne korzenie. W 2020 r. miała 39,3 mln euro przychodów, ale to był słabszy rok. Ma potencjał na 50-60 mln euro i takie będą cele na przyszły rok. W tym będzie ok. 40 mln, w przyszłym powinno iść w kierunku 50 mln" - powiedział Grzeszczak podczas konferencji prasowej.

"IKR to typowa spółka serwisowa" - dodał.

Zatrudnia ok. 300 pracowników. Zajmuje się planowymi remontami, zarządzaniem i koordynacją projektów, prefabrykacją, pracami projektowo-inżynieryjnymi w zakresie małych i średnich projektów rurociągowych oraz montażem systemów rurociągowych.

"Idziemy w kierunku 5% rentowności w następnych latach, a celem jest rentowność jak w IVT [wcześniej przejętej niemieckiej spółce], czyli między 5 a 10%" - poinformował Grzeszczak w temacie zakładanej rentowności IKR.

IKR będzie konsolidowana od 1 czerwca.

Prezes poinformował też, że spółka ze względu na specyfikę działalności nie ma gotówki, dlatego będzie wymagała wyposażenia w 3-5 mln euro linii kredytowych i gwarancyjnych.

Bilfinger Rohrleitungsbau GmbH działa pod obecną nazwą od 2013 roku. Wcześniej spółka działała jako BIS IKR GmbH. Po przejęciu przez Erbud spółka powróci do swojej poprzedniej nazwy. Stanowisko prezesa zachowa Bern König, do zarządu dołączy Andreas Schmitz, prezes spółki serwisowej IVT Weiner + Reimann GmbH z Oberhausen, którą ERBUD przejął w 2018 r.

Grupa Erbud to polska grupa budowlana świadcząca usługi w segmencie mieszkaniowym, komercyjnym, użyteczności publicznej oraz inżynieryjno-drogowym i energetycznym na terenie Polski i krajów europejskich. Jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2007 r. W 2020 r. miała 2,23 mld zł skonsolidowanych przychodów.

(ISBnews)