Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W UE pracują 3 razy wydajniej niż w Polsce. Oto ranking produktywności

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Pod względem efektywności pracy Polska wyprzedza jedynie Łotwę, Rumunię i Bułgarię. Jesteśmy jednakże m. in. za Czechami, Słowacją i Grecją, co jest już powodem do głębszych przemyśleń.
Pod względem efektywności pracy Polska wyprzedza jedynie Łotwę, Rumunię i Bułgarię. Jesteśmy jednakże m. in. za Czechami, Słowacją i Grecją, co jest już powodem do głębszych przemyśleń. / Forsal.pl
Z danych pochodzących z Eurostatu na temat efektywności i długości pracy płyną dla Polski niepokojące wnioski. Pracujemy za długo i często bez sensu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (63)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów .
 • Rincewind
  2015-07-17 15:18
  Większość komentujących zdaje się nie rozumieć tego wskaźnika, inna sprawa, że jego nazwa jest bardzo myląca.
  Cała rzecz sprowadza się do tego co produkujemy i za ile to sprzedajemy np:
  Polak wyprodukuje w godzinę 3 plecione koszyki i sprzeda za 200 zł, Niemiec wyprodukuje komputer i sprzeda za 3000 tys.zł.
  Ten wskaźnik nie liczy nakładów pracy a jedynie jej wynik, odniesiony do całych gospodarek pokazuje na jakim etapie uprzemysłowienia znajduje się dany kraj.
  0
  zgłoś
 • realista
  2015-06-03 15:29
  komentarz tomka wszystko tłumaczy,
  to nie jest wydajność!! to poziom wynagrodzeń!!
  0
  zgłoś
 • ekonom
  2015-06-03 14:23
  polecam zwolnić dziennikarza debila. Polacy pracują cięzej niżniemcy, francuzi etc etc. Dłużej i wydajnej produkcjyjnie
  Dziennikarz autor tego artykułu nie rozróżnia produktywności kapitałowej ( czyt po prostudrożej i więcej kapitału zostaje w ów krajach)
  Dopóki Polska nie będzie miała własnej bazy przemysłowej, handlowej etc dopóty zawsze w ó rankingach będziemy mniej wydajni kapitałowo. Wydajność kapitałowa zachodnich koncernó wypada poniekąd dzięki wysysaniu kapitału ze spółek córek w Polsce.
  0
  zgłoś
 • Karol
  2015-06-03 13:18
  Tak liczona wydajnosc jesr pochodna poziomu cen i plac oraz struktury produkcji w danym kraju w kontkscie kursu walutowego.
  Nie ma ona nic wspolnego z intensywnoscia pracy lub indywidualna jej efektywnoscia, ktora w biedniejszym kraju moze byc nierzadko wyzsza niz w wysoko rozwinietym.
  0
  zgłoś
 • r500
  2015-06-03 12:51
  kurde, jakbym mieszkal w kraju, w ktorym wydobywa sie zloto lezace na ulicy, to moja wydajnosc by wzrosla 100 krotnie, takze takie porownanie z Norwegia, gdzie ropa wyplywa sama z dna oceanu jest bezsensowne.
  0
  pokażukryj odpowiedzi (1)
  zgłoś
 • Olgierd
  2015-06-03 11:13
  Podam taki przykład jak z tą produktywnością jest. W Niemczech pracownik dziennie produkuje 100 długopisów, każdy kosztuje 1 EUR. W Polsce pracownik produkuje 300 długopisów, każdy kosztuje 1 PLN. Mimo tego, że pracownik w Polsce wyprodukował 3 razy więcej towaru jest mniej produktywny niż pracownik w Niemczech. Ot cała dziwna metodologia oceny produktywności.
  0
  zgłoś
 • P.P.
  2015-06-03 11:08
  Praktycznie niemal całe dorosłe życie przepracowałem w dobrych firmach na zachodzie i dobijam już wieku emerytalnego . Moje wrażenia z tych krótkich momentów kiedy bywało pracowałem w kraju to porażający bałagan, niekompetencja i iście feudalne stosunki panujące w Polsce. Te dwa światy tzn. zachód i realia polskie zupełnie do siebie nie przystają. Organizacja pracy,bhp itd. W firmach zachodnich bywa że zatrudniają na wyższych stanowiskach tzw. poziom operacyjny polskich pracowników ale trzymają się zasady że muszą być to ludzie których sami wychowali i awansowali. Nie sprawdzają się ludzie z polskim doświadczeniem. Jest jak jest, to powinno dawać do myślenia. Nie mogą się natomiast nachwalić polskich robotników ich fachowości i pracowitości. Często dochodzi do niemiłych sytuacji kiedy polscy robotnicy są postrzegani jako zagrożenie dla miejscowych. Kadry tzw. poziomu operacyjnego nie czują się zagrożone. To jest cała prawda na temat tych różnic którą wyniosłem ze swojego wieloletniego doświadczenia. Widać nad czym polska gospodarka musi popracować.
  0
  zgłoś
 • tato
  2015-06-03 08:15
  Malo EUR zarabiamy to liczona wydajność niska. Proste
  1
  zgłoś
 • Przytomny katolik
  2015-04-15 23:49
  Zacznijmy od sedna sprawy: Tytuł wykresu 14/15 brzmi "Euro za godzinę pracy - zmiana proc. w stosunku do poprzedniego roku".
  Powtórzmy : ZMIANA PROCENTOWA
  Jedyny wniosek, jaki można z tego wyciągnąć to ten, że cena godziny pracy wzrosła w 2013r w Polsce mniej niż w Europie. Autor, którego nazwiska nie powtórzę, aby go nie zawstydzać, wyciąga stąd wniosek (patrz: komentarz do slajdu 13/15): "Statystyczny Polak wypracowuje 10,6 euro PKB w ciągu godziny. "

  Jaka żenada !!! Jak odczytał, że 10,6 euro PKB skoro Wykres 14/15 jest wyskalowany w procentach ???!!!
  Przecież wartość 10,6 % oznacza wzrost w stosunku do poprzedniego roku.

  To analiza na poziomie gimnazjalnym. Jedynym wytłumaczeniem tego bzdurnego artykułu jest niezaliczenie gimnazjum przez autora.
  Innymi słowy - z wykresu wyciąga on bzdurne wnioski, a co gorsza, cała lista komentarzy pod artykułem bezkrytycznie odnosi się do tej bzdurnej analizy!

  Drodzy rodacy ! zacznijcie czytać ze zrozumieniem, czytać wszystko zanim wyciągniecie wnioski, lub podpiszecie umowę na oszczędzanie w AMBERGOLD lub na kredyt we frankach lub wydacie opinię na temat stanu polskiej gospodarki :(

  A prawdziwe dane są na przykład tutaj:
  http://ec.europa.eu/eurostat/tgm/table.do?tab=table&plugin=1&language=en&pcode=tec00116
  http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/National_accounts_and_GDP/pl#Wydajno.C5.9B.C4.87_pracy

  Wyraźnie widać wzrosty w Polsce, przy stagnacji lub spadkach w wielu krajach UE.
  Proponuję zdjąć ten artykuł z afisza zanim bezmyślnie zaczną się nim posługiwać inne portale ;[
  0
  zgłoś
 • sfrustrowany
  2015-03-26 20:33
  Czytam te komentarze i ręce opadają. Ludzie, Polska jest biedniejszym krajem! Chcecie się opieprzać i kraść i zarabiać tak jak Anglik? Zarządzam zespołem ludzi w dużym przedsiębiorstwie i naprawdę mam wrażenie, że ten kraj takim jakim jest tworzą ludzie którzy nie mają honoru. Katolicy a jakby mogli to nawet tynk by zdrapali i zabrali do domu. Złodziejstwo w tym kraju to norma a jak ktoś nie bierze "tego co mu się należy" to inni na niego źle patrzą. Jak biedny przedsiębiorca m się rozwijać i tworzyć nowe miejsca pracy jak 70% społeczeństwa to lenie i złodzieje? I te komentarze jak to jest źle... Masakra...
  1
  zgłoś
 • Piotr
  2015-03-04 13:28
  Drukując takie informacje redaktor powinien zamieścić komentarz jaka jest różnica między produktywnością a wydajnością pracy. Polacy pracują długo i wbrew poniższym poglądom bardzo wydajnie (porównywalne dobra produkujemy taniej), natomiast niska produktywność wynika z tego co produkujemy i świadczy nie o pracownikach a całej gospodarce (mało dóbr wysokoprzetworzonych, nieinnowacyjnych a tylko dają wysoką wartość na godzinę
  1
  zgłoś
 • seba
  2015-03-03 23:23
  chodzi i o urzędników
  0
  zgłoś
 • Robol
  2015-03-03 21:52
  Do Grega to chcesz mi powiedziec ze Polak z podpoznanskiej fabryki wv jest gorzejzorganizowany I mniej wydajny od niemca I w niemczech w takiej samej fabryce jak pod poznaniem produkuja 3 razy szybciej
  0
  zgłoś
 • Ateista
  2015-03-03 21:41
  Jako emigrant mowie nie oglopianiu spoleczenstwa ludzie nie wierzcie w te brednie Ja juz 13 lat widze jacy to amerykanie sa wydajni jacy zaradni(50 milionow na Jedzenie talony dostaje). Gdyby bylo inaczej to jaki interes mialby anglik , niemiec zatrudniac Polaka 2,5 raza mniej wydajnego za podobne wynagrodzenie
  0
  zgłoś
 • mateusz
  2015-03-03 19:31
  i znowu na portalu ekonomicznym banda durnych roboli dyskutuje i nie może pojąć prostych rzeczy...
  pomyśl głąbie jeden z drugim. Jeżeli w Niemczech 10 000 osób zatrudnionych jest w fabryce silników i przy pomocy robotów wyprodukują w godzinę 100 silników po 40 000 złotych a 6000 Polaków wyprodukuje 1000 blach do maski samochodu wartych po 1000 złotych a kolejne 4000 zapakuje w godzinę 10 000 książek dla amazona to wydajność tej pracy jest różna i to nie zależy od pracowitości tych wszystkich robotników.
  0
  zgłoś
 • Greg
  2015-03-03 18:33
  Ale macie problem ze zrozumieniem, nie dziwota ze tyle wam płaca , porównywanie ogólnej wydajności pracy stosując przykład fryzjera nie załatwia sprawy.Tutaj porównujemy ile Polak wypracuje PKB w ciagu godziny ( wartosc towarow I I uslug ) Wezmy nowoczesna fabryke gdzie produkuje sie towary przy maksymalnie zautomatyzowanej produkcji I pracuje malo ludzi w ten czas pracownik wytwarza duza wartosc towarow w ciagu godziny.Drugim przykladem jest wytwarzanie Zaawansowanych Technologicznie I drogich produkuje , ktore w duzej skali robi sie w bogatych Krajach. 3 przykladem dobra organizacja pracy , brak udawania pracy ,robienia czegoś co nie przynosi dochodów na przykład przerost pracy administracyjnej.itd.

  Przenieś 100 worków cementu , jeden zrobi to sam, drugi weźmie taczkę , a trzeci użyje pojazdu i zrobi to 100 szybciej . liczy sie zaawansowanie gospodarki i wykorzystanie nowych technologi oraz systemów organizacji pracy i zarządzania.
  1
  zgłoś
 • Czy tak nie jest?
  2015-03-03 11:02
  Tak jest jak społeczeństwo jest podzielone na "niewolników" i rządzących. Do rządzących przyjmowani są znajomi, rodzina i osoby, które zrobią wszystko dla swojego przełożonego. Jednak są to ludzie często bez żadnych kwalifikacji do zarządzania. Brak pomysłów i wiedzy dla zmiany organizacji pracy i wykorzystania dostępnych technologii oraz narzędzi. Daje to jednak rządzącym przewagę układu. Takiej "kupy" nikt nie ruszy. A pracownik w niewolniczym stylu musi sobie radzić gdyż nie ma szansy ani na podwyżkę ani na stanowisko. A "śmietankę" z jego pracy i tak spijał będzie układ, który niema pojęcia co zrobić aby poprawić wydajność. AAAAA jedno układ wie. Będzie gnębił podwładnych.
  0
  zgłoś
 • Pracujący
  2015-03-03 09:15
  Nie ma co sie dziwić, u nas dominuje system MIERNY ALE WIERNY , na stanowiska nie wybiera sie tych co sa dobrzy i organizacyjnie sprwnii, kierownik dobiera sobie brygadziste takiego co dużo krzyczy zamiast takiego co motywuje do pracy. Sami dyrektorzy zakładów pracy to wychowankowie KOMUNY i stylu zarzadzania. U nas zwalnia sie ludzi aby pokazać wyniki bo to najprostrzy sposób, na zachodzie zwolnienie ludzi to ostateczność.
  U nas brak szacunku ze strony kierownictwa do pracownika ( ponad 20 lat wysokiego bezrobocia robi swoje) , a na zachodzie szacunek i nawet obawa przed zwiazkami zawodowymi lub wysokimi odszkodowaniami w przypadku niesłusznego zwolnienia.
  0
  zgłoś
 • antyurzędnik
  2015-03-03 08:43
  PKP, poczta, górnictwo, urzędnicy, rolnicy oni wszystkie statystyki zaniżają. Proszę sobie wyobrazić
  że w przewozach regionalnych średni dochód na osobę to 80 000 zł/rocznie, gdzie np w Fiacie to ok 5 mln zł rocznie.
  a w małej firmie, gdzie nie ma mechanizacji i dużo jest prac ręcznych to od 800 000 zł do 1,5 mln. W taki sposób bardzo szybko ocenić firmę znając jej specyfikację.
  0
  zgłoś
 • dr.m1
  2015-03-02 21:18
  Analiza postów pod rankingiem ujawnia, jak mizerna jest wiedza ekonomiczna Polaków. Prawie wszyscy wypowiadający się nie mają zielonego pojęcia o czym piszą, poza wypowiedziami nr 24 i 33 których autorzy trochę ocierają się o prawdę. Większość Polaków ma mitologiczne pojęcie o ekonomi, jak i o wielu innych dziedzinach, o których wiedzę czerpią chyba z rozmów z kolegami przy gorzale.

  Stosując prosty język, to wydajność pracy oznacza nic innego, jak ilość wszystkich dóbr mierzonych w pieniądzu podzieloną na ilość efektywnych godzin spędzonych przy wytworzeniu tych dóbr, wszystkich tych, którzy w tym procesie uczestniczą w danym okresie, na danym terytorium (np. państwie). Są takie dobra, których efektywność wytwarzania można w zasadzie w nieskończoność poprawiać (są najistotniejsze z punktu widzenia całej gospodarki) i takie, których efektywności nie da się poprawić. Do tych pierwszych należą w szczególności dobra materialne - efekty produkcji przemysłowej, a także usługi kierowane do masowego odbiorcy (np. ubezpieczenia, usługi bankowe itp.). Do drugiej grupy należą w szczególności usługi kierowane w jednym czasie przez jednego usługodawcę do tylko jednego odbiorcy (np. fryzjer albo barman). Jeśli w danym państwie np. 20% zatrudnionych w produkcji przemysłowej wytwarza x telewizorów, pralek, lodówek, laptopów i tabletów w ciągu 8 godzin pracy dziennie a w innym państwie o tej samej ilości mieszkańców też 20% zatrudnionych w przemyśle wytwarza tych samych dóbr 4x, to znaczy, że wydajność w przemyśle tego drugiego państwa jest 4 razy wyższa. Innymi słowy przemysł drugiego państwa może obdzielić swoich obywateli czterokrotnie większą ilością towarów przy takim samym zaangażowaniu pracowników, jak przemysł pierwszego państwa. Taką różnicę w wydajności można osiągnąć wyłącznie nowoczesnym uzbrojeniem stanowiska pracy czyli środków produkcji oraz wysokim poziomem organizacji pracy i zarządzania To samo dotyczy usług masowych. Efektywność pracy w bankach była odpowiednio niższa przed erą internetu, ponieważ czynności które dzisiaj wykonują komputery, bankomaty i wpłatomaty w przeszłości musiała wykonać odpowiednio większa ilość zatrudnionych. Przykładowi kelnerzy i fryzjerzy korzystają natomiast z efektu skali i psychologicznego, co w ekonomii ma niebagatelne znaczenie. Trudno sobie wyobrazić fryzjera w naszym przykładowym drugim państwie, który zgodziłby się pracować za pensję o 75% niższą niż na dostępnym stanowisku produkcyjnym o podobnym stopniu zaangażowania fizycznego i umysłowego tylko dlatego, że lubi strzyc. A pozostali zatrudnieni na dodatek są gotowi 4x chętniej spełnić jego oczekiwania płacowe niż w państwie pierwszym.

  Problemem Polski, jest słaby poziom środków produkcji, organizacji pracy i zarządzania. Istotny jest też poziom wykształcenia oraz jego struktura - niedostosowane do współczesności. Odpowiednie uzbrojenie (z technicznego punktu widzenia) lub doinwestowanie do stanowisk pracy (z ekonomicznego punktu widzenia) trwać będzie jeszcze dziesiątki lat zanim osiągniemy poziom najwyżej rozwiniętych państw Zachodu. W tym czasie poprawić musimy też kulturę techniczną i pracy naszego społeczeństwa. Drogi i chodniki w Polsce budują Polacy. A jaki jest efekt każdy widzi i każdy dokłada się trochę do tego obrazka - projektant, kierownik budowy, robotnik, odbiór techniczny. Tak jest w wielu branżach. I dopóki tak będzie, będziemy płakać, że mleko staniało o 20 gr. na litrze a świnie 40gr. na kilogramie zamiast spokojnie sprzedawać nasze zegarki, które wszyscy chcą dalej kupować mimo, że nasza waluta zdrożała o 20%. Niestety tych kilkudziesięciu lat nie da się przeskoczyć. Od nas zależy tylko czy ten czas wydłużymy czy skrócimy może o kilkadziesiąt procent. Żadna manipulacja pieniądzem ani pensją niczego tu nie zmieni, bo pieniądz sam w sobie nic nie znaczy, poza zaświadczeniem o wykonanej pracy, służącym do przenoszenia jej efektów w czasie i przestrzeni.
  0
  pokażukryj odpowiedzi (1)
  zgłoś
Reklama

Zobacz więcej