Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Supermocarstwa wagi lekkiej. Oto 12 państw, które mają duże ambicje

9 lipca 2016, 09:29
Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Przez wzgląd na wielkość i położenie Indie od zawsze były naturalnym partnerem dla krajów Azji Południowej. Niemniej dotychczasowe inicjatywy Nowego Delhi na rzecz zacieśnienia współpracy gospodarczej w regionie nie przyniosły efektów. Tę sytuację wykorzystały Chiny, nawiązując relacje z krajami graniczącymi z Indiami, w tym z Pakistanem i Sri Lanką. Polityczna i gospodarcza ekspansja Pekinu w Azji zmusiła Nowe Delhi do przyjęcia aktywniejszej polityki. Jednocześnie indyjskie władze mają świadomość, że modernizacja kraju na chińską modłę jest wciąż jeszcze przed nimi, a bez niej nie będzie możliwe zbudowanie podobnej potęgi.
Przez wzgląd na wielkość i położenie Indie od zawsze były naturalnym partnerem dla krajów Azji Południowej. Niemniej dotychczasowe inicjatywy Nowego Delhi na rzecz zacieśnienia współpracy gospodarczej w regionie nie przyniosły efektów. Tę sytuację wykorzystały Chiny, nawiązując relacje z krajami graniczącymi z Indiami, w tym z Pakistanem i Sri Lanką. Polityczna i gospodarcza ekspansja Pekinu w Azji zmusiła Nowe Delhi do przyjęcia aktywniejszej polityki. Jednocześnie indyjskie władze mają świadomość, że modernizacja kraju na chińską modłę jest wciąż jeszcze przed nimi, a bez niej nie będzie możliwe zbudowanie podobnej potęgi. / Bloomberg

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama
Reklama

Powiązane

Reklama

Komentarze(17)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Ludzik
  2016-07-09 22:53:13
  "Paryż tradycyjnie ma wiele do powiedzenia w swoich byłych koloniach w Afryce" Chyba odwrotnie - ostatnio to Afryka ma wiele do powiedzenia w Paryżu.
  10
 • jądro dla CE
  2016-07-09 12:38:36
  Polska może się ustawić gdzieś w drugim rzędzie (całkiem dobra pozycja) ale tylko wtedy gdy stanie się jądrem dla Europy Centralnej. Europa Centralna to 100-130 mln mieszkańców w zależności, które kraje uwzględnimy. Jest się na czym oprzeć i na ten moment byłoby to wystarczające.
  10
  pokażodpowiedzi (2)
 • obe
  2016-07-09 13:46:15
  Uważajmy na Turcję ! To zbójeckie państwo, które od wieków było imperium, czas wielkiej smuty nad Bosforem mija i trzeba się szykować na ich działania !
  9
  pokażodpowiedzi (1)
 • Aaaaa
  2016-07-09 15:44:45
  A gdzie Deutschland????
  2
  pokażodpowiedzi (2)
 • JJ
  2016-07-09 20:54:27
  Rosja z PKB mniejszym niz malutka Holandia mocarstwem??
  96
  pokażodpowiedzi (3)
 • maruda
  2016-07-09 11:03:26
  A gdzie Polska?
  13
 • xxx
  2016-10-02 15:33:39
  "Są trzy światowe mocarstwa: USA, Chiny i Rosja" no i już dalej nie czytam. Na chwilę obecną tylko USA to światowe mocarstwo. Ok, Chiny można zakwalifikować bo jeszcze nie są takim mocarstwem, ale będą już za chwilkę. Ale ROSJA? To żarty? Przecież Francja, Niemcy, Japonia, Wielka Brytania to o wiele silniejsze państwa. Mówię o gospodarce przede wszystkim, ale także chociażby "soft power" o oddziaływaniu na świat itd. Nawet i Kanada, Indie, Brazylia, Włochy, Korea Południowa, Austriala to państwa o silniejszej gospodarce, nie mówiąc już o wspomnianym soft power. Rosja to druga liga, a, że niektórzy uważają ją za silną bo są w stanie jakoś wygrać z Gruzją i odebrać dwa regioniki to nie znaczy, że są rzeczywiście silni. Wojsko to tylko jeden element, jeżeli rozchodzi się o mocarstwowość i to nie jedyny. Najważniejszy jest wpływ na świat. USA tutaj bezwzględnie przodują, mają interesy na całym świecie, a Rosja to tak coś między Włochami a Turcją. W regionie się liczą, ale na świecie bez szans. Już teraz są na skraju sił interweniując na Ukrainie i w Syrii, podczas gdy takie Stany są na całym świecie. Do tego zmierzają też Chiny i zapewne to osiągną.
  7
 • Links17
  2016-10-02 16:40:38
  Czyli takie kraje jak Niemcy czy Korea Płd. są już pożarte, nawet przez Etiopię... dziwne?!
  0
 • J232
  2017-01-18 13:16:10
  Rosja jest militarnym mocarstwem ale gospodarczo jest w drugiej dziesiatce. Japonia czy Niemcy sa gospodarczo wielokrotnie wieksze od Rosji a Polska jako mniejszy poddostawca Niemiec ma niewielkie znaczenie.
  0
Reklama

Zobacz więcej