Firma Arm Holdings zajmuje się projektowaniem procesorów. Na otwarciu Nasdaq została wyceniona na prawie 60 miliardów dolarów. Sprzedała około 95,5 mln akcji. SoftBank, który w 2016 roku stał się jej właścicielem, kontroluje około 90 proc. wyemitowanych papierów.

ikona lupy />
Bloomberg / Demetrius Freeman

Model biznesowy Arm

Reklama

Dyrektor finansowy Arm Jason Child powiedział w wywiadzie dla CNBC, że firma koncentruje się na wzroście opłat licencyjnych. Około połowa przychodów firmy z tego tytułu, które w 2022 r. wyniosły 1,68 miliarda dolarów, pochodzi z produktów wydanych w latach 1990–2012.

„Jest to jeden z lepszych modeli biznesowych, jakie widziałem. Czasami żartuję, że te starsze produkty są jak katalog Beatlesów, po prostu zapewniają tantiemy. Niektóre z tych produktów mają trzydzieści lat” – powiedział Child.

W prezentacji dla inwestorów Arm stwierdził, że spodziewa się, że do 2025 r. jego wartość będzie wynosić około 250 miliardów dolarów. Spowodowane jest to gwałtownym wzrostem zapotrzebowania na procesory stosowane w centrach danych, AI i samochodach.

Przychody Arm w roku finansowym zakończonym w marcu spadły o mniej niż 1 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim — do 2,68 miliarda dolarów.

Akcje dla inwestorów strategicznych

Architektura ARM jest stosowana w prawie każdym procesorze smartfona. Dzięki niej możliwe jest wykonywanie obliczeń lub uzyskiwanie dostępu do pamięci urządzenia.

ikona lupy />
ShutterStock

Child przypomniał, że firma sprzedała akcje o wartości 735 milionów dolarów grupie inwestorów strategicznych, w skład której wchodzą Apple, Google, Nvidia, Samsung, AMD, Intel, Cadence, Synopsis, Samsung i Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC). Jest to świadectwo wpływu Arm na producentów, którzy polegają na technologii Arma przy projektowaniu i budowie własnych chipów.

„Było zainteresowanie kupnem większej liczby akcji, niż wskazano, ale chcieliśmy mieć pewność, że mamy zróżnicowaną grupę akcjonariuszy” – powiedział Child.

W czwartkowym wywiadzie dla CNBC dyrektor generalny SoftBanku, Masayoshi Son podkreślał, że technologia Arm jest wykorzystywana w sztucznej inteligencji, więc ostatni boom na nią i uczenie maszynowe bardzo podnosi jej wartość. Powiedział także, że bank chce jak najdłużej utrzymać pozostałe udziały w Arm.

źródło