Sztuczna inteligencja jest obecna wśród ludzi od dziesięcioleci. Jednak pojawienie się chatbota ChatGPT OpenAI sprawiło, że sztuczna inteligencja zdobyła większą zdolność rozumienia i generowania treści w sposób podobny do ludzkiego.

Technologia AI pochodząca z USA nie jest oficjalnie dostępna w Chinach, dlatego chińskie firmy, takie jak Baidu, wypuściły podobne chatboty i modele sztucznej inteligencji – zauważa CNBC.

Li Zhang, dyrektor operacyjny LimX Dynamics z siedzibą w Shenzhen powiedział CNBC, że dzięki rozwojowi sztucznej inteligencji zrewidował swoje oczekiwania co do tego, ile czasu zajmie LimX wyprodukowanie humanoidalnego robota, który będzie mógł nie tylko pracować w fabryce, ale także pomagać w gospodarstwach domowych.

Reklama

Li spodziewał się, że cały proces wprowadzenie na rynek humanoidów zajmie od ośmiu do dziesięciu lat. Obecnie Li przewiduje, że niektóre przypadki użycia robotów przypominających ludzi będą gotowe za pięć do siedmiu lat.

Wyścig do humanoidów trwa

Samo OpenAI wspiera start-upy robotów humanoidalnych, podczas gdy Tesla Elona Muska opracowuje własny projekt o nazwie Optimus.

CNBC podał, że według PitchBook, gigant samochodów elektrycznych BYD zainwestował w zeszłym roku w firmę Agibot z siedzibą w Szanghaju zaledwie kilka miesięcy po jej założeniu.

Robotyzacja przemysłu

Zanim humanoidalne roboty dotrą do gospodarstw domowych, to fabryki mogą stać się lukratywnym, zamkniętym scenariuszem ich wdrożenia.

Według najnowszego raportu AI Index firmy Stanford, w 2013 r. Chiny wyprzedziły Japonię jako największy na świecie instalator robotów przemysłowych i obecnie odpowiadają za ponad 50 proc. całkowitej światowej liczby przemysłowych robotów.

Wpływ humanoidów na pracę człowieka

Jednak jeśli chodzi o pełne zastąpienie ludzi, sam rozwój sztucznej inteligencji nie wystarczy.

Li z LimX uważa, że nawet jeśli sztuczna inteligencja pozwala robotowi myśleć i podejmować decyzje na równi z ludźmi, to ograniczenia związane z mechaniką poruszania się są głównym powodem, dla którego humanoidy nie mogą jeszcze zastąpić pracowników. Jednak to się może szybko zmienić.

Steve Hoffman, prezes Founders Space, powiedział CNBC, że współpracuje z chińskim startupem o nazwie Fastra. Jego zdaniem chiński startup może rozpocząć masową produkcję robotów w ciągu jednego roku.