Amerykański ekspert ostrzegł przed słabnącą z upływem czasu skutecznością szczepionek, która w połączeniu z wysoce zakaźnym wariantem Delta koronawirusa spowoduje wezbranie fali zachorowań.

„Niepokojąca jest utrzymująca się wysoka dynamika zakażeń” – powiedział dr Fauci w wywiadzie, dodając, że „oczywiście najbardziej zagrożone są osoby niezaszczepione, ale infekcje dotkną też zaszczepionych”.

Obecna ogólnokrajowa średnia zakażeń w Stanach Zjednoczonych sięgająca ponad 80 tys. potwierdzonych przypadków dziennie jest najgorszym wynikiem od niemal miesiąca. 14 stanów wykazuje wysoki poziom transmisji wirusa. Liczba hospitalizacji w całym kraju wzrosła po raz pierwszy od 10 tygodni.

Reklama

Federalne agencje leków aktualnie zalecają podanie minimum sześć miesięcy po drugim zastrzyku trzeciej, przypominającej dawki szczepionek mRNA osobom powyżej 65 roku życia, obciążonym dodatkowymi schorzeniami oraz narażonym na zwiększoną ekspozycję na wirusa Sars-Cov-2. Wszyscy pełnoletni szczepieni jednodawkowym preparatem firmy Johnson&Johnson kwalifikują się do przyjęcia drugiej, przypominającej dawki dwa miesiące po otrzymaniu pierwszej.

Rośnie liczba stanów, gdzie bez dodatkowych uwarunkowań jest podawana trzecia dawka szczepionek firm Pfizer i Moderna wszystkim chętnym, u których minęło pół roku od przyjęcia poprzedniej dawki.