Spadki wycen zanotowały w ostatnim kwartale rozliczeniowym wszystkie fundusze zaangażowane w segmencie komercyjnym.
Wyceny dwóch funduszy BPH TFI spadły o odpowiednio 5,1 i 1,4 proc., a dwóch produktów BZ WBK TFI o 4,3 proc. i 5,2 proc. To efekt m.in. umocnienia złotego wobec euro, w którym często wyceniane są nieruchomości, oraz spadek wycen obiektów.
Reklama
Na tym tle wyróżnia się fundusz Ipopema FIZ Rynku Mieszkaniowego, którego wycena wzrosła o 2,2 proc. Wartość certyfikatów funduszu, który działa od początku 2011 r., rośnie już od czterech kwartałów. I to w okresie, kiedy deweloperzy muszą radzić sobie ze spadkiem sprzedaży i cen oraz dużą konkurencją. Ale fundusz Ipopemy jeszcze mieszkań nie sprzedaje.
– Wzrosty wynikają z kwartalnej wyceny posiadanych przez nas mieszkań przez biegłego i zysku wynikającego z dyskonta, które uzyskaliśmy przy zakupie lokali. Nie jest ono rozliczane jednorazowo, ale proporcjonalnie co kwartał do końca trwania funduszu – mówi Aleksander Widera, zarządzający funduszem.
Fundusz jest właścicielem kilkudziesięciu lokali w Warszawie. Kupował je w trakcie budowy, z dyskontem wobec cen rynkowych nawet 20 proc. Ich sprzedaż ruszy w przyszłym roku i ma zakończyć się do połowy 2014 r. Wtedy będzie wiadomo, ile fundusz faktycznie na nich zarobi. Ipopema TFI deklaruje, że na razie ceny rynkowe mieszkań w miejscach, gdzie znajdują się jego inwestycje, utrzymują się na poziomie bardzo podobnym do ubiegłorocznego. Jego pierwotne prognozy mówiły o średniorocznej stopie zwrotu na poziomie ok. 11 – 12 proc.
Jednak nie wiadomo, czy sytuacja się nie zmieni, bo ceny spadają. Według danych firmy Reas w III kw. tego roku średnia cena ofertowa nowych projektów wprowadzonych na rynek w Warszawie wyniosła 6,5 tys. zł. A w II kw. przekraczała 7 tys. zł. Katarzyna Kuniewicz z Reas nie wyklucza, że w końcu roku jeszcze spadnie.
Ipopema liczy, że ze względu na dużą płynność warszawskiego rynku uda się jej w półtora roku sprzedać wszystkie mieszkania i zamknąć fundusz o czasie. Na razie problemy z wyjściem z inwestycji mają fundusze działające w segmencie komercyjnym. O 1,5 roku dłużej, niż planowano, będzie działał Arka BZ WBK Fundusz Nieruchomości FIZ, który ma problemy ze zbyciem nieruchomości po odpowiadających mu cenach.
20 tys. taka jest liczba mieszkań w ofercie warszawskich deweloperów
3,7 proc. o tyle spadł we wrześniu indeks cen transakcyjnych mieszkań obliczany przez Home Brokera i Open Finance. Od początku roku spadł o 11,8 proc.