Rząd w Bernie chce zakupić także od USA pięć systemów obrony przeciwlotniczej Patriot, które będą kosztować ok. 2 mld franków.

Decyzja w sprawie zakupów broni od Amerykanów zostanie przedłożona parlamentowi.

Reklama

Przy analizowaniu ofert nowych myśliwców rząd Szwajcarii brał pod uwagę także francuskie samoloty Rafale, F/A 18 Super Hornet Boeinga oraz Eurofightery Typhoon grupy Airbus.

"Ocena pokazuje, że te dwa rodzaje uzbrojenia (F-35A i Patriot) przewyższają ogólną użytecznością swoich konkurentów, a jednocześnie mają najniższe całkowite koszty. Jesteśmy przekonani, że najlepiej nadają się do ochrony ludności w Szwajcarii przed zagrożeniami z powietrza” – argumentował szwajcarski rząd federalny.

Obecnie trzon obrony powietrznej Szwajcarii stanowią myśliwce Tiger II, będące w służbie od 40 lat, które, jak wynika z dokumentów Federalnego Departamentu Obrony, nie miałyby szans w walce z nowoczesnymi maszynami. Flotę uzupełnia 30 myśliwców F/A 18 Hornet, które mają latać do 2030 roku.

Lockheed Martin: cieszymy się na partnerstwo ze Szwajcarią

"Jesteśmy zaszczyceni wyborem dokonanym przez Szwajcarię. Z niecierpliwością czekamy, by nawiązać partnerstwo ze szwajcarskim rządem, siłami powietrznymi i przemysłem przy dostawach i utrzymaniu F-35" – skomentował decyzję dyrektor komunikacji LM w Europie John Neilson.

"Wraz z tym wyborem Szwajcaria staje się 15. krajem włączającym się do programu, przyłączając się europejskich państw zwiększających globalny potencjał lotniczy i bezpieczeństwo" – dodał.

Rada Związkowa oświadczyła, że spośród konstrukcji konkurujących w przetargu F-35 najlepiej spełnił główne kryteria i okazał się "z dużą przewagą" najkorzystniejszą ofertą.

Przetarg miał wyłonić następcę używanych przez szwajcarskie lotnictwo myśliwców F-5 i F/A-18. Konkurentami F-35 były Eurofighter produkowany przez europejskie konsorcjum Airbus, BAE Systems i Leonardo; samolot F/A-18 Superhornet koncernu Boeing oraz francuski Dassault Rafale. Nowe myśliwce mają kosztować maksymalnie 6 mld franków (24,7 mld zł). Rada postanowiła także o zakupie pięciu jednostek ogniowych systemu obrony powietrznej Patriot.

F-35 i Patriot to systemy wybrane także przez Polskę. W styczniu 2020 Polska zawarła kontrakt na zakup 32 samolotów tego typu za 4,6 mld dolarów. W przyszłym roku ma zostać dostarczona pierwsza bateria Patriot dla Polski.