"Air France potwierdza odwołanie lotów AF1154 i AF1654 (...), ponieważ władze rosyjskie nie udzieliły zezwolenia na wlot na ich terytorium" - oświadczyły linie lotnicze.

Francuski przewoźnik w ubiegłym tygodniu także odwołał dwa loty z Paryża do Moskwy w związku z brakiem zgody rosyjskich władz na lot omijający przestrzeń powietrzną Białorusi; w weekend zrealizował jednak dwa połączenia na tej trasie.

Rzecznik Air France poinformował, że kolejnej zgody nie udzielono po tym, jak linie ponownie zgłosiły trasę z ominięciem Białorusi.

Rosyjska Federalna Agencja Transportu Lotniczego (Rosawiacja) odmówiła w poniedziałek komentarza. W piątek ostrzegała przewoźników, że zmiany na trasach z Europy do Rosji spowodowane politycznym sporem dotyczącym Białorusi mogą spowodować wydłużenie czasu odprawy.

Reklama

25 maja linie lotnicze Air France ogłosiły, że zawieszają loty w przestrzeni powietrznej Białorusi aż do odwołania, zgodnie z zaleceniem UE, która przyjęła nowe sankcje wobec reżimu Alaksandra Łukaszenki.