Dodatkowa płatność 25 mln USD, tj. ok. 97 mln zł, uzależniona jest od zatwierdzenia planu zagospodarowania dla złoża Alfa Sentral przez norweskiego regulatora (tj. Ministerstwo Ropy i Gazu). Zamknięcie transakcji planowane jest na grudzień 2015 roku.

"Pakiet obejmuje udziały w obszarze Sleipner oraz składa się z 15% udziałów w złożach produkcyjnych: Sleipner Ost, Sleipner Vest, Gungne oraz Loke (operatorem na wszystkich ww. złożach jest spółka Statoil). Sleipner stanowi jeden z kluczowych tzw. 'hubów' gazowych (tj. centrum dystrybucji) na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, połączonym rurociągami z Europą kontynentalną i Wielką Brytanią. Nabyty pakiet obejmuje dodatkowo 28% udział w złożu Alfa Sentral, które jest w fazie przygotowania do zagospodarowania. Rozpoczęcie produkcji z tego złoża szacowane jest na 2020 rok" - czytamy w komunikacie.

>>> Czytaj też: Grupa Lotos: Pierwsza sprzedaż ropy ze złoża B8 pod koniec listopada

Szacowana średnia dzienna wielkość produkcji na 2015 rok z przejętych złóż, przypadająca na Lotos Norge, to około 16 000 boe/d, (tj. baryłek ekwiwalentu ropy dziennie) w proporcjach 70% gazu do 30% kondensatu, tj. lekkiej ropy. Szacowana średnia dzienna wielkość produkcji na lata 2016 - 2018 to około 9 500 boe/d. Rezerwy wydobywalne produkcyjnych złóż gazu (70%) i kondensatu (30%) przypadające na przejęte przez Lotos Norge udziały w kategorii rezerw 2P (tj. pewnych i prawdopodobnych) kształtują się na poziomie 20,8 mln boe, (tj. baryłek ekwiwalentu ropy). Rezerwy odkrytych obiektów przed zagospodarowaniem określone w kategorii 2C (tj. rezerw warunkowych) wynoszą dla udziału Lotos Norge 17,6 mln boe, podano również.

Reklama

Dodatkowo strony uzgodniły mechanizm kompensacji ceny uzależniony od kształtowania się cen ropy w latach 2016 - 2020.

Transakcja zostanie sfinansowana ze środków własnych spółki Lotos Norge.

"Przejęcie pakietu aktywów w obszarze Sleipner potwierdza zaangażowanie spółki w budowanie silnej pozycji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Akwizycja jest elementem realizacji strategicznego celu wydobywczego spółki oraz działań prowadzących do odzyskiwania środków zainwestowanych w projekt YME" - czytamy dalej.

>>> Czytaj też: Jak bardzo Europa jest uzależniona od gazu z Rosji? [MAPA]

Umowa zakupu udziałów została zawarta pod warunkami zawieszającymi m.in. uzyskania wymaganych zgód administracyjnych w Norwegii. Warunki zawieszające muszą być spełnione w terminie pozwalającym na zamknięcie transakcji do końca 2015 roku.

Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Skonsolidowane przychody spółki wyniosły 28,5 mld zł w 2014 r.