Premier Beata Szydło odwołała Dawida Jackiewicza ze stanowiska ministra skarbu państwa. Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, będzie nadzorował ostatni etap likwidacji MSP - poinformowała premier podczas czwartkowej konferencji.

"(...) 15 września został określony, jako dzień, w którym minister skarbu przedstawi harmonogram dotyczący likwidacji resortu. (...) Dawid Jackiewicz wywiązał się ze swojego zobowiązania i przedstawił koncepcję i rozwiązanie legislacyjne, dlatego podjęłam decyzję o odwołaniu pana ministra" - powiedziała premier.

"(...) Ten ostatni etap przygotowania dokumentów legislacyjnych będzie nadzorował członek rady ministrów Henryk Kowalczyk" - poinformowała.

Dodała, że Henryk Kowalczyk nie zostaje ministrem skarbu.

"Będzie tylko pełnił nadzór nad tym procesem, który będzie teraz realizowany" - podała.

W czwartkowy poranek premier informowała, że w najbliższych godzinach powie o dalszych planach wobec MSP. Pytana o głębszą rekonstrukcję rządu powiedziała wówczas, że wkrótce dokona podsumowania rocznej pracy rządu. Dodała, że "są ministrowie, którzy odnieśli sukcesy, są Ci z którymi wiązano nadzieję i tacy, którzy nie są zadowoleni z pracy".

Jackiewicz był ministrem skarbu państwa w rządzie Beaty Szydło od 2015 roku.

Likwidacja MSP

W ciągu dwóch tygodni do Sejmu zostanie skierowany projekt ustawy dotyczący likwidacja Ministerstwa Skarbu Państwa - zapowiedział w czwartek premier Beata Szydło.

Premier przypomniała, że pod koniec lipca rząd przyjął uchwałę o likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa.

"Data 15 września została określona, jako ten dzień, w którym minister skarbu państwa przedstawi harmonogram, projekt i założenia dotyczące likwidacji resortu. Od tego momentu rozpoczyna się już tylko proces legislacyjny likwidacji ministerstwa" - powiedziała premier na czwartkowej konferencji prasowej.

Założeniem uchwały rządu - dodała - "jest zakończenie procesu do końca tego roku, a do końca pierwszego kwartału nowego roku 2017 przekazanie już kompetencji nowemu podmiotowi, który będzie nadzorował spółki Skarbu Państwa, będzie pełnił rolę nadzoru właścicielskiego".

Szefowa rządu zaznaczyła, że proces likwidacji MSP będzie przebiegał właśnie w taki sposób, aby z Nowym Rokiem rozpoczęła się zupełnie nowa organizacja nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa.

"Dzisiaj jest właśnie 15 września. Pan minister Dawid Jackiewicz wywiązał się ze swojego zadania, zobowiązania, które podjął i przedstawił zarówno koncepcję, jak i przedstawił rozwiązania legislacyjne. Teraz Rada Ministrów będzie prowadziła proces legislacyjny. W ciągu najbliższych dwóch tygodni projekt ustawy zostanie skierowany do Sejmu" - zapowiedziała premier.

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk, który będzie nadzorował likwidację resortu skarbu, przedstawi rekomendację ws. nadzoru nad spółkami: PZU, KGHM i Azoty - poinformowała w czwartek premier Beata Szydło.

Szydło pytana podczas konferencji prasowej, czy nadzór nad PZU przejdzie do resortu rozwoju, odpowiedziała: "Pozostawiam decyzję dotyczącą pozostałych spółek Skarbu Państwa, które nie są jeszcze przyporządkowane do poszczególnych resortów - to dotyczy nie tylko PZU, ale też tak dużych i ważnych spółek jak KGHM, Azoty (...) - pozostawiam tę decyzję do przedłożenia panu ministrowi Kowalczykowi". "Będę w tej chwili oczekiwać na jego rekomendację" - powiedziała premier. (PAP)

>>> Polecamy: Mundurowi na emeryturę po sześćdziesiątce