statystyki

Niemieckie partie ofiarą rosyjskiego cyberataku. Wybory do Bundestagu zmanipulowane?

21 września 2016, 11:06
Źródło:PAP
Fragment zaprojektowanej przez Normana Fostera kopuły, znajdującej się na szczycie budynku Reichstagu w Berlinie.

Fragment zaprojektowanej przez Normana Fostera kopuły, znajdującej się na szczycie budynku Reichstagu w Berlinie. źródło: ShutterStock

Niemieckie partie polityczne były w lecie celem szeroko zakrojonego cyberataku - podał w środę dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Według ekspertów atak był dziełem rosyjskich hakerów. Berlin obawia się manipulacji przed wyborami do Bundestagu w 2017 roku.

Reklama

Reklama

Jak pisze "SZ", politycy i współpracownicy kilku niemieckich partii otrzymali 15 i 24 sierpnia maile pochodzące jakoby z kwatery głównej NATO mające dotyczyć trzęsienia ziemi we Włoszech i puczu w Turcji.

Podany w mailu link w rzeczywistości prowadził do serwera, z którego wgrywano program hakerski uszkadzający oprogramowanie i pozwalający na szpiegowanie komputera odbiorcy. Niemiecki Wywiad Zagraniczny (BND) i NATO nabrały po kilku dniach podejrzenia i ostrzegły 7 września Narodowe Centrum Obrony przed Cyberatakami. Szef Federalnego Urzędu Bezpieczeństwa i Technik Informacyjnych (BSI) Arne Schoenbohm osobiście poinformował 9 września kluby poselskie w Bundestagu o ataku.

"SZ" przypomina, że Bundestag został w 2015 roku zaatakowany przez hakerów, którym udało się przechwycić hasła administratora całego systemu komputerowego parlamentu. W obu przypadkach eksperci rządowi podejrzewają hakerów rosyjskich należących do grupy apt28 lub Sofacy Group i działających na polecenie rządu.

Atak z sierpnia był skierowany nie tylko przeciwko klubom parlamentarnym, lecz także strukturom partyjnym poza parlamentem, w tym CDU w Kraju Saary, gdzie w marcu przyszłego roku odbędą się wybory regionalne. BSI obawia się, że sprawcy ataków będą chcieli wpływać na niemiecką opinię publiczną podczas kampanii przed wyborami do Bundestagu na jesieni 2017 roku.

Niemieccy eksperci sądzą, że może dojść do powtórki sytuacji z USA, gdzie podczas kampanii wyborczej przed listopadowymi wyborami prezydenckimi doszło do wycieku tysięcy maili dotyczących Partii Demokratycznej.

"Sueddeutsche Zeitung" oraz stacje telewizyjne WDR i NDR utworzyły w zeszłym roku grupę dziennikarzy śledczych badających przypadki cyberataków. (PAP)

>>> Czytaj także: Koniec szału na Wielką Brytanię. Od 4 lat wolimy emigrować do Niemiec [WYKRESY]

Reklama

Reklama

  • bk2b(2016-09-21 11:35) Odpowiedz 213

    Niech tylko Jarek zrobi najpilniejsze sprawy w spółkach Skarbu Państwa... Na następny ogień pójdą media zagraniczne w PL...Max już domyka wymaganą liczbę głosów w sprawie odpowiedniej ustawy zmniejszającej obligatoryjnie udziały obcego kapitału na terenie RP. Kończy się zabawa k )( muni * tyczna zar () zo..... Podoba się wam Pucion i to co robi w Rosji ? Już wkrótce będziecie mieli podobnie .... Dobrze się przyglądnijcie tym tekstom powyżej.... Już niedługo się skończy żywot w PL takiej inw () gilacji czerwonych lewa . Qow ....

  • bk2b(2016-09-21 11:35) Odpowiedz 110

    Niech tylko Jarek zrobi najpilniejsze sprawy w spółkach Skarbu Państwa... Na następny ogień pójdą media zagraniczne w PL...Max już domyka wymaganą liczbę głosów w sprawie odpowiedniej ustawy zmniejszającej obligatoryjnie udziały obcego kapitału na terenie RP. Kończy się zabawa k )( muni * tyczna zar () zo..... Podoba się wam Pucion i to co robi w Rosji ? Już wkrótce będziecie mieli podobnie .... Dobrze się przyglądnijcie tym tekstom powyżej.... Już niedługo się skończy żywot w PL takiej inw () gilacji czerwonych lewa . Qow zwolenników PO ....

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze