Zanim blok 2 osiągnie pełną moc, jest utrzymywany na 80% mocy przez kilka godzin w celu przetestowania jego prawidłowego funkcjonowania.

"Szczególnie podczas uruchomienia po wyłączeniu musimy bardzo dokładnie monitorować sprzęt i sprawdzać, czy zmiany parametrów mieszczą się w dozwolonym zakresie" - powiedział dyrektor elektrowni Bohdan Zronek, cytowany w komunikacie.

W bloku 1 nadal trwa zaplanowane wyłączenie na czas uzupełnienia paliwa. Powinien ponownie zacząć produkować energię w połowie listopada, podano także.

Elektrownia jądrowa w Temelinie nie produkuje energii elektrycznej od końca sierpnia, kiedy blok 1 zamknięto w celu uzupełnienia paliwa. Blok 2 przez krótki czas dostarczał energie do sieci przesyłowej na początku września, jednak później został zamknięty z powodu koniecznych zmian w turbinie i niejądrowej części generatorów pary. Dostawy energii elektrycznej w tym czasie zapewniły inne źródła.

Od początku tego roku elektrownia jądrowa w Temelinie wyprodukowała 10 025 mld kWh energii elektrycznej.

Grupa CEZ posiada aktywa w kilkunastu krajach regionu, m.in. w Polsce, Rumunii, Bułgarii i Turcji. Od 2006 r. spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie.

(ISBnews)