Twórcą portalu www.project-syndicate.pl jest fundacja Świat Idei, którą założyła grupa polskich menedżerów.

W tym tygodniu wystartowała polska wersja międzynarodowego portalu wiedzy, analiz i opinii Project Syndicate Polska. Wśród najsłynniejszych autorów portalu są m.in. laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii Joseph Stieglitz, były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair, była premier Ukrainy, Julia Tymoszenko, twórca Microsoftu Bill Gates, czy były szef unijnej dyplomacji Javier Solana.

Każdego dnia będą pojawiały na nim trzy nowe teksty. - Postępujące spłycenie treści w przekazie medialnym, tabloidyzacja życia politycznego, społecznego i kulturalnego nakładają szczególne obowiązki na tę część społeczeństwa, która powinna czuć się odpowiedzialna za przyszły rozwój Polski i Polaków – tłumaczy jeden z pomysłodawców inicjatywy, znany prawnik Lejb Fogelman i dodaje: – Fundamentami Project Syndicate Polska jest niezależność, wysoka jakość merytoryczna tekstów i brak zaangażowania w „wojnę polsko-polską”.

>>> Czytaj również: Blogosfera – tutaj trwa prawdziwa dyskusja o gospodarce

Promocja polskiej myśli na świecie

Project Syndicate Polska to pierwszy etap działalności fundacji Świat Idei założonej przez grupę czołowych firm działających w Polsce i reprezentujących kluczowe sektory gospodarki. – Celem istnienia fundacji jest podnoszenie poziomu debaty publicznej w Polsce – mówi Mateusz Morawiecki, członek Rady Programowej Fundacji i jednocześnie Prezes Banku Zachodniego WBK S.A. – Chcemy popularyzować w Polsce tematy, którymi żyje świat, ale też eksportować polską myśl za granicę. Wiele ważnych dyskusji toczy się na arenie międzynarodowej bez naszego udziału. Pora to zmienić – dodaje Mateusz Morawiecki. Portal będzie zamawiać i publikować teksty wybranych polskich autorów o znaczącym doświadczeniu, dorobku naukowym i uznanej renomie. Będą one od razu tłumaczone na język angielski i zasilą globalną bazę Project Syndicate.

Darczyńcy - pomysłodawcy

Założenie Fundacji i powołanie Project Syndicate Polska nie byłyby możliwe bez zaangażowania darczyńców. Są wśród nich Maciej Witucki – Prezes Orange Polska, Zbigniew Jagiełło – Prezes PKO Banku Polskiego, Mateusz Morawiecki - Prezes Banku Zachodniego WBK SA, Jacek Krawiec – Prezes PKN Orlen, Andrzej Klesyk – Prezes PZU SA, Aleksander Grzesiak – Prezes Philip Morris Polska i Kraje Bałtyckie oraz Ireneusz Piecuch – Współzałożyciel Fundacji, Partner w MCS Cameron McKenna. – Dzięki zaangażowaniu największych firm w Polsce jesteśmy w stanie zrealizować projekt o tak ambitnych i wybiegających w przyszłość celach. Nasi darczyńcy nie będą czerpali z aktywności finansowych korzyści – jest to działalność non-profit – tłumaczy Tomasz Misiak współzałożyciel firmy Work Service i jednocześnie Prezes fundacji. – Naszą ambicją jest też ścisła współpraca z pionierską platformą Project Syndicate. Cieszymy się, że Polska dołączy do globalnej wymiany idei oraz że obecność polskiej myśli na arenach międzynarodowych stanie się faktem – podsumował Tomasz Misiak.

>>> Polecamy: Kołodko: Nowy Pragmatyzm ostatnim gwoździem do trumny neoliberalizmu