Komisja Europejska wytknie dziś Polsce słabości, które przeszkadzają w rozwoju konkurencyjności gospodarki.

Bruksela zaprezentuje coroczne rekomendacje dla państw członkowskich -dowiedziało się nieoficjalnie Polskie Radio. W przypadku Polski Komisja weźmie na celownik KRUS i ponownie zarekomenduje jego likwidację, oraz umowy śmieciowe. Korzystną wiadomością będzie natomiast decyzja o zakończeniu przez Komisję procedury nadmiernego deficytu, o czym już wczoraj informowało Polskie Radio.

Decyzję Komisji o zniesieniu nadzoru nad polskimi finansami w przyszłym miesiącu mają zatwierdzić unijne rządy, co będzie formalnością.

Zalecenia dla Warszawy nie są zaskoczeniem, bo już wcześniej Komisja Europejska zwracała nam na to uwagę. Dziś ponownie ma zarekomendować likwidację KRUS-u i ponownie wziąć na celownik umowy śmieciowe. Bruksela ma wskazać także Polsce słabo rozwiniętą infrastrukturę transportową i ma zarekomendować inwestycje w sieć kolejową.

Tym razem lista zaleceń jest krótka w porównaniu z poprzednimi latami i to samo dotyczy pozostałych państw. Komisja Europejska wyciąga wnioski z przeszłości. Okazało się bowiem, że unijne kraje wdrażały tylko połowę jej zaleceń. - Rekomendacje będą koncentrować się na kluczowych, najbardziej pilnych kwestiach, którymi muszą się zająć państwa członkowskie - tłumaczył wczoraj wiceprzewodniczący Komisji Valdis Dombrovskis. Podkreślał, że wskazywanie zbyt wielu niedociągnięć i zaległości sprawia, że przestają one być traktowane priorytetowo.

Oprócz słabości, które Komisja Europejska wskaże Warszawie będzie też dobra informacja - o zakończeniu procedury nadmiernego deficytu przeciwko Polsce, o czym już wczoraj informowaliśmy. Decyzję Komisji o zniesieniu nadzoru nad polskimi finansami w przyszłym miesiącu mają zatwierdzić unijne rządy, co będzie formalnością.