Uruchomienie funduszy z KPO będzie wymagało działań w obszarze sprawiedliwości, praworządności. Jest absolutna wola polityczna, żeby odpowiednie działania szybko podjąć - zapewniła w środę ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. "Uwolnienie funduszy z KPO, a także z Polityki Spójności jest absolutnie realne w bardzo szybkim terminie" - wskazała.

"Wiadomo, jakie to będą działania i myślę, że jest determinacja i po polskiej stronie, i po stronie unijnej, żeby fundusze z KPO uwalniać jak najszybciej" – powiedziała szefowa MFiPR.

MFiPR będzie negocjować wypłaty pieniędzy dla Polski

Reklama

Nowa minister zapowiedziała, że do końca roku do Polski powinny wpłynąć pierwsze pieniądze z REPowerEU.

Zaznaczyła, że najbliższe dni będą "bardzo intensywne". Wskazała, że premier Donald Tusk udał się do Brukseli, gdzie rozmawia o "uwolnieniu funduszy należnych Polakom z KPO oraz z Polityki Spójności ". Podkreśliła, że MFiPR będzie brało udział w tych rozmowach.

KPO to program, z którego Polska ma otrzymać 59,82 mld euro (261,4 mld zł), w tym 25,28 mld euro (110,4 mld zł) w postaci dotacji i 34,5 mld euro (151 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Większość tych środków będzie inwestowana w formie instrumentów finansowych, co umożliwi realizację projektów po 2026 r., nawet przez kolejne 30 lat.

Kim jest Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz?

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz 13 grudnia br. została ministrem funduszy i polityki regionalnej. Jest socjolożką i specjalistką w sprawach polityki międzynarodowej. W 1994 roku ukończyła studia w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, w którym obroniła pracę doktorską. Następnie podjęła pracę w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. W latach 1992–1995 oraz 1999–2012 była związana z Ośrodkiem Studiów Wschodnich w Warszawie, w którym pełniła m.in. funkcję kierownika działu rosyjskiego oraz zastępcy dyrektora.

Od 2011 do 2012 roku była przedstawicielem OSW w Brukseli oraz koordynatorem wspólnego projektu badawczego OSW i Francuskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

W latach 2012-14 pełniła funkcję wiceministra w resorcie spraw zagranicznych, natomiast w 2014-16 była ambasadorem RP w Federacji Rosyjskiej.

Po zakończeniu służby dyplomatycznej objęła stanowisko dyrektora programu Otwarta Europa Fundacji im. Stefana Batorego, a następnie funkcję dyrektora think tanku Forum Idei.

W 2020 r. znalazła się w sztabie wyborczym kandydata w wyborach prezydenckich Szymona Hołowni. Objęła stanowisko dyrektora Instytutu Strategie 2050, działającego przy powołanym przez Szymona Hołownię ruchu Polska 2050.

ra/ drag/