"Nie musisz tego robić, Joe. Naprawdę” – miał usłyszeć Biden od swojego byłego szefa Baracka Obamy w zeszłym roku, kiedy dyskutowali na temat szans 76-letniego wówczas polityka w wyborach prezydenckich. Brzmiało to trochę jak powtórka z rozrywki: Obama już raz odwiódł Bidena od kandydowania. W 2016 r. był przekonany, że większe szanse na zwycięstwo będzie miała Hillary Clinton.

Jak donosił w ubiegłym roku „The New York Times”, Obama nigdy nie powiedział tego Bidenowi wprost – raczej podsuwał swoją analizę wyborczego krajobrazu podczas cotygodniowych posiłków. Ponieważ metoda ta nie zadziałała, Bidena odwiedził jeden z bliskich współpracowników ówczesnego szefa administracji i wyłożył kawę na ławę. Wiceprezydent przyznał później, że diagnoza „nie była zachęcająca”.

Podobno do dzisiaj jest jednak przekonany, że w 2016 r. pokonałby Trumpa, gdyby wystartował. Dlatego na stwierdzenie Obamy, że nikomu nic już nie musi udowadniać, odparł jedynie, że nie wybaczyłby sobie, jeśli nie spróbowałby jeszcze raz. To jego trzecie podejście – o nominację starał się już w 1988 r. i w 2008 r.

Reklama

Starcie siedemdziesięciolatków

Na razie wygląda na to, że się opłaciło. Momentem przełomowym okazały się prawybory w Karolinie Południowej, które odbyły się przed tygodniem. Wcześniej Biden zaliczył serię gorszych od oczekiwań wyników w Iowa, New Hampshire i Newadzie. Miażdżące zwycięstwo – prawie 30 pkt proc. przewagi nad drugim Berniem Sandersem – w tak trudnym dla demokratów stanie, jak Karolina Południowa (ostatnim razem ich kandydat wygrał tam w wyborach prezydenckich w 1976 r.) zapewniło byłemu wiceprezydentowi niesamowity impet. Potem wydarzenia potoczyły się szybko: z wyścigu wycofali się Pete Buttigieg i Amy Klobuchar – oboje wyrazili swoje poparcie dla Bidena. Ich śladem poszli inni politycy, w tym były szef demokratów w Senacie Harry Reid czy była ambasador USA przy Organizacji Narodów Zjednoczonych Susan Rice. Kulminacją tej fali był superwtorek, w którym Biden wygrał w 10 z 14 głosujących stanów.

>>> CAŁY TEKST W WEEKENDOWYM WYDANIU DGP