O tym, że w szwedzkim parlamencie dyskutuje się nowe prawo, poinformował dziennik „Dagens Industri”, donosi serwis thelocal.se.

Most Oresund, który miałby zostać zamknięty w razie przedłużającego się kryzysu imigracyjnego, to jedno z najważniejszych i najbardziej ruchliwych połączeń z innym krajem – w tym przypadku z Danią.

“Czasowe zamknięcie mostu byłoby kolejnym rozwiązaniem, pozwalającym zmniejszyć zagrożenie dla porządku publicznego, jakim jest wielki napływ imigrantów do kraju” – czytamy w dokumencie.

Duża liczba wniosków o azyl w poważny sposób zagraża porządkowi publicznemu i bezpieczeństwu wewnętrznemu kraju – pisze gazeta „Dagens Industri”

Propozycja trafiła do Szwedzkiej Komisji Legislacyjnej, która sprawdza, czy dany dokument jest zgodny z prawem, zanim zostanie przesłany do parlamentu.

Reklama

"Boli mnie, że Szwecja nie może już przyjmować tylu uchodźców co dotychczas" - mówił w ubiegłym tygodniu na konferencji prasowej premier Stefan Löfven. Dał tym samym do zrozumienia, że jego kraj nie daje już sobie rady z ogromną falą imigrantów i chce skłonić inne kraje Europy do większej aktywności w tym zakresie. W przy tej okazji ogłoszono, że szwedzki rząd chce tymczasowo zmienić prawo, by zmusić imigrantów do ubiegania się o azyl w innych krajach. Chodziło o wprowadzenie zasady, by uchodźcy przybywający do Szwecji nie otrzymywali automatycznie pozwolenia na pobyt stały.

Tylko w tym roku do 9-milionowej Szwecji ma przybyć w sumie rekordowe 190 tysięcy imigrantów.

>>> Czytaj też: Szwecja: Zapraszamy imigrantów. Pierwszą pracę dostaniecie za... 10 lat

Most Oresund między Danią a Szwecją; autor NASAGSFCMETIERSDACJAROS i U.S.Japan ASTER Science Team. Labels by NASA Earth Observatory newsroom. Wikimedia Commons / Wikimedia Commons