Gospodarka/Demografia

29.09.2019, 12:29

Czas dużych rezerw siły roboczej w rolnictwie już za nami [WYWIAD]

O wolne zasoby siły roboczej w rolnictwie do rejestrowanej pracy w innych sektorach będzie trudno. Przepływowi pracowników do firm nie sprzyja ani demografia, ani system instytucjonalno-prawny, a duża część szacowanej rezerwy pracuje, ale w szarej strefie – mówi dr hab. Monika Stanny, dyrektor IRWiR PAN.

19.09.2019, 06:05

Polska dwóch prędkości

W Polsce szybko rozwija się tylko pięć największych aglomeracji: warszawska, wrocławska, trójmiejska, poznańska i krakowska oraz 30 mniejszych ośrodków. Różnica w poziomie rozwoju i zamożności między tymi pierwszymi a pozostałymi powiększa się, a najbiedniejsze miejscowości zaczynają się „zwijać”.

18.09.2019, 07:07

Baby boom w Polsce? Tak, ale tylko w dużych miastach [RAPORT]

W największych miastach Polski, w stolicach województw, urodziło się ostatnio więcej dzieci, niż ogółem w całej Polsce. Taka nieoczekiwana ewolucja dzietności to zjawisko chwilowe - przewiduje prof. Piotr Szukalski z Instytutu Socjologii UŁ, który wyjaśnia przyczyny tego trendu.

13.07.2019, 07:55

Wieloaspektowa ekonomia rozwodów. Kobiety tracą nieproporcjonalnie więcej

Małżeństwo jest jak loteria: uda się lub nie. Do niedawna często trzeba było być razem „póki śmierć nas nie rozłączy”. Obecnie sposobem na nieudany związek jest rozwód, którego ekonomiczne skutki dotykają głównie kobiet. Pojawił się też związek między rozwodami a hazardem kasynowym.

12.07.2019, 06:25

W UE mieszka coraz więcej osób, ale populacja Polski się zmniejsza [INFOGRAFIKA]

W styczniu 2019 r. populację Unii Europejskiej (UE) oszacowano na prawie 513,5 mln osób, w porównaniu z 512,4 mln rok wcześniej. W całym 2018 r. odnotowano więcej zgonów niż urodzeń, co oznacza, że drugi rok z rzędu naturalna zmiana populacji w UE była negatywna. Mimo to, za sprawą migracji, liczba Europejczyków wzrosła o 1,1 mln mieszkańców - podał Eurostat.

Tylko na forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Najnowsze galerie>>