Gospodarka/Demografia

11.02.2019, 17:15

Kredyt dla nowożeńców, dożywotnie zwolnienie z podatku za czwórkę dzieci. Tak Orban walczy o demografię

Starzejące się Węgry ogłosiły dalsze działania mające na celu zwiększenie liczby urodzeń dzieci. Już wcześniej rząd w ramach polityki rodzinnej wprowadził m.in. bezzwrotne wsparcie finansowe na mieszkanie dla osób wychowujących dzieci i rodzinną ulgę podatkową. Teraz zapowiedział m.in. preferencyjne kredyty dla młodych mężatek i dożywotnie zwolnienie z podatku dla matek czwórki dzieci.

11.02.2019, 06:00

Błędne koło niedorozwoju

Wiele miejscowości w Polsce, nie tylko na wschodzie kraju, wyludnia się w zastraszającym tempie. Są już całe gminy, w których emeryci to ponad 40 proc. mieszkańców. To oznacza, że one już wymierają. Czy można to odwrócić – zastanawia się prof. Monika Stanny, dyrektor Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN.

06.02.2019, 12:00

Jesteśmy coraz bardziej zadowoleni z życia [INFOGRAFIKA]

W ubiegłym roku w złych warunkach żyło 5 proc. gospodarstw domowych. Pod uwagę brane były jakość mieszkania, poziom wyposażenia oraz brak możliwości zaspokojenia ze względów finansowych różnego rodzaju potrzeb.

13.01.2019, 19:30

Nikt nie wie, ilu naprawdę jest Polaków. Dlaczego? [WYWIAD]

Nikomu nie opłaca się zmieniać sposobu liczenia. Powodów jest wiele, bo np. urealnienie liczby ludności oznacza dla nas mniej głosów w Unii Europejskiej. Rozmawiamy z Piotrem Szukalskim, demografem i gerontologiem z Uniwersytetu Łódzkiego.

05.01.2019, 11:06

Kryzys uderzył w kolorowych. Jak zwykle [OPINIA]

W czasie recesji państwo dobrobytu jest tym, co decyduje o życiu i śmierci obywateli. Im gorszy dostęp do taniej i efektywnej opieki zdrowotnej, tym mocniej krach uderzy w najbiedniejszych.

22.12.2018, 19:00

Pochwała nieporadności. W Polsce zaradność nie jest w cenie

Zamiast ustawić się w kolejce po socjal, chcieli pokazać, że potrafią zadbać o rodzinę. Znaleźli lepszą pracę, przekroczyli magiczne progi o kilka złotych i stracili prawo do zasiłków. Zostali sami z przekonaniem, że w tym kraju zaradność nie jest w cenie

18.12.2018, 05:42

Będziemy żyć długo i szczęśliwie

Średnia długość życia w najbliższych dekadach najpewniej wzrośnie. Jakie czynniki o tym zdecydują? Jak możemy poprawić naszą jakość życia i zdrowia? Jak to wpłynie na gospodarkę? Ekonomiści szkicują optymistyczne scenariusze – mogą się one spełnić, jednak pod pewnymi warunkami.

Tylko na forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Najnowsze galerie>>