Gospodarka/Demografia

11.11.2019, 14:16

Czy 10 tys. zł dla emeryta rozkręci polską gospodarkę?

Obniżenie wieku emerytalnego spowodowało, że mamy bardzo młodych emerytów, a emerytury będą bardzo niskie. Polska gospodarka będzie miała z tego powodu coraz większe kłopoty, stąd powrót do pomysłu 10 tys. zł dla tych, którzy chcą pracować dłużej.

04.11.2019, 11:55

Kryzys na Morzu Śródziemnym jak wolno tlący się konflikt

Blisko półtora roku po porozumieniu liderów UE w sprawie migracji, którego postanowienia obejmowały m.in. wzmocnienie ochrony granic zewnętrznych Unii oraz utworzenie centrów kontrolnych oddzielających uchodźców od imigrantów ekonomicznych, na Morzu Śródziemnym wciąż giną ludzie próbujący dostać się do Europy. Tylko w tym roku, do września włącznie, miało miejsce już ponad tysiąc takich przypadków.

29.09.2019, 12:29

Czas dużych rezerw siły roboczej w rolnictwie już za nami [WYWIAD]

O wolne zasoby siły roboczej w rolnictwie do rejestrowanej pracy w innych sektorach będzie trudno. Przepływowi pracowników do firm nie sprzyja ani demografia, ani system instytucjonalno-prawny, a duża część szacowanej rezerwy pracuje, ale w szarej strefie – mówi dr hab. Monika Stanny, dyrektor IRWiR PAN.

19.09.2019, 06:05

Polska dwóch prędkości

W Polsce szybko rozwija się tylko pięć największych aglomeracji: warszawska, wrocławska, trójmiejska, poznańska i krakowska oraz 30 mniejszych ośrodków. Różnica w poziomie rozwoju i zamożności między tymi pierwszymi a pozostałymi powiększa się, a najbiedniejsze miejscowości zaczynają się „zwijać”.

18.09.2019, 07:07

Baby boom w Polsce? Tak, ale tylko w dużych miastach [RAPORT]

W największych miastach Polski, w stolicach województw, urodziło się ostatnio więcej dzieci, niż ogółem w całej Polsce. Taka nieoczekiwana ewolucja dzietności to zjawisko chwilowe - przewiduje prof. Piotr Szukalski z Instytutu Socjologii UŁ, który wyjaśnia przyczyny tego trendu.

Tylko na forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Najnowsze galerie>>