Gospodarka/Demografia

16.01.2020, 06:01

Ekonomia behawioralna wzmocni emerytalne oszczędności

Redystrybutywne systemy emerytalne (pay-as-you-go, PAYG) z każdym rokiem będą funkcjonowały w trudniejszych warunkach. W efekcie wydłużania się wieku życia i starzenia społeczeństwa, kolejne pokolenia emerytów nie mogą polegać tylko na jednym świadczeniu emerytalnym wypłacanym z jednego źródła.

26.12.2019, 10:43

Maląg: Wyzwaniem na 2020 rok są m.in. prace nad strategią demograficzną

Wyzwaniem na następny rok będą m.in. prace nad strategią demograficzną, której celem jest zwiększenie dzietności i promocja tradycyjnej rodziny – powiedziała PAP szefowa MRPiPS Marlena Maląg. Dodała, że w pierwszym półroczu 2020 r. planowane jest też uchwalenie ustawy o 13. emeryturze.

14.12.2019, 08:00

Premia za pozostanie na rynku pracy jest potrzebna

W Polsce wskaźnik aktywności zawodowej to 56,1 proc. Tyle właśnie Polaków w wieku 15+ pracuje. Kiepskie perspektywy dla polskiego systemu emerytalnego nie wynikają więc tylko z sytuacji demograficznej w przyszłości.

27.11.2019, 07:53

Rząd powoła pełnomocnika ds. polityki demograficznej

W środę Rada Ministrów przyjmie rozporządzenie, które ustanowi pełnomocnika rządu do spraw polityki demograficznej - poinformował w radiowej Jedynce szef KPRM Michał Dworczyk. W najbliższych dniach taki pełnomocnik a właściwie pełnomocniczka zostanie powołany - dodał.

21.11.2019, 06:10

Polityka imigracyjna powinna brać pod uwagę opinię społeczeństwa

Europejski kryzys migracyjny w latach 2015 – 2016 jest już przeszłością, ale pytanie o to, jak zaprojektować politykę imigracyjną, by uniknąć podobnych zdarzeń w przyszłości pozostaje otwarte. – Projektując ją, należy wziąć pod uwagę wartości i przekonania poszczególnych narodów UE. Nie można też zapominać, że negatywne skutki imigracji powinno się lokalnym społecznościom jakoś kompensować – przekonuje Michael C. Burda, amerykański ekonomista z Uniwersytetu Humboldta w Berlinie.

11.11.2019, 14:16

Czy 10 tys. zł dla emeryta rozkręci polską gospodarkę?

Obniżenie wieku emerytalnego spowodowało, że mamy bardzo młodych emerytów, a emerytury będą bardzo niskie. Polska gospodarka będzie miała z tego powodu coraz większe kłopoty, stąd powrót do pomysłu 10 tys. zł dla tych, którzy chcą pracować dłużej.

04.11.2019, 11:55

Kryzys na Morzu Śródziemnym jak wolno tlący się konflikt

Blisko półtora roku po porozumieniu liderów UE w sprawie migracji, którego postanowienia obejmowały m.in. wzmocnienie ochrony granic zewnętrznych Unii oraz utworzenie centrów kontrolnych oddzielających uchodźców od imigrantów ekonomicznych, na Morzu Śródziemnym wciąż giną ludzie próbujący dostać się do Europy. Tylko w tym roku, do września włącznie, miało miejsce już ponad tysiąc takich przypadków.

Tylko na forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Najnowsze galerie>>