Gospodarka/Demografia

19.09.2019, 06:05

Polska dwóch prędkości

W Polsce szybko rozwija się tylko pięć największych aglomeracji: warszawska, wrocławska, trójmiejska, poznańska i krakowska oraz 30 mniejszych ośrodków. Różnica w poziomie rozwoju i zamożności między tymi pierwszymi a pozostałymi powiększa się, a najbiedniejsze miejscowości zaczynają się „zwijać”.

18.09.2019, 07:07

Baby boom w Polsce? Tak, ale tylko w dużych miastach [RAPORT]

W największych miastach Polski, w stolicach województw, urodziło się ostatnio więcej dzieci, niż ogółem w całej Polsce. Taka nieoczekiwana ewolucja dzietności to zjawisko chwilowe - przewiduje prof. Piotr Szukalski z Instytutu Socjologii UŁ, który wyjaśnia przyczyny tego trendu.

13.07.2019, 07:55

Wieloaspektowa ekonomia rozwodów. Kobiety tracą nieproporcjonalnie więcej

Małżeństwo jest jak loteria: uda się lub nie. Do niedawna często trzeba było być razem „póki śmierć nas nie rozłączy”. Obecnie sposobem na nieudany związek jest rozwód, którego ekonomiczne skutki dotykają głównie kobiet. Pojawił się też związek między rozwodami a hazardem kasynowym.

12.07.2019, 06:25

W UE mieszka coraz więcej osób, ale populacja Polski się zmniejsza [INFOGRAFIKA]

W styczniu 2019 r. populację Unii Europejskiej (UE) oszacowano na prawie 513,5 mln osób, w porównaniu z 512,4 mln rok wcześniej. W całym 2018 r. odnotowano więcej zgonów niż urodzeń, co oznacza, że drugi rok z rzędu naturalna zmiana populacji w UE była negatywna. Mimo to, za sprawą migracji, liczba Europejczyków wzrosła o 1,1 mln mieszkańców - podał Eurostat.

10.06.2019, 06:15

Katastrofalny obraz przyszłości: przedłużona starość, demencja, nowotwory. Czy medycyna nadąży za wyzwaniami?

Nieustanny rozwój medycyny sprawił, że na przestrzeni XX wieku wiele z chorób dotąd śmiertelnych zostało zlikwidowanych. Ich miejsce zajęły inne: związane ze stresem czy siedzącym trybem życia. Umieramy później, ale jakość naszego życia w trakcie tej przedłużonej starości bywa dyskusyjna. Do tego dochodzą problemy związane z jakością usług i świadczeń oferowanych w ramach rządowych programów ochrony zdrowia.

Tylko na forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Najnowsze galerie>>