Bank zastrzega, że dalsza ścieżka tych wskaźników charakteryzuje się podwyższoną niepewnością i oczekuje jednocześnie, że inflacja zacznie już się obniżać w III kw. br. Ekonomiści spodziewają się, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) na najbliższym posiedzeniu w środę w podniesie stopę referencyjną o 75 pb (z obecnego poziomu 5,25 proc.).

"Prognozujemy, że szczyt inflacji zostanie osiągnięty w lipcu br. na poziomie 15,6 proc. Należy zwrócić uwagę, że dalszy przebieg tych wskaźników charakteryzuje się podwyższoną niepewnością. W naszym scenariuszu założyliśmy, że czas obowiązywania tarczy antyinflacyjnej zostanie wydłużony do końca 2023 r. Jeśli tarcza zostałaby wygaszona wcześniej (w sierpniu br., czy w styczniu 2023 r.) to zgodnie z naszymi szacunkami inflacja przekroczyłaby 17 proc. latem 2022 r. i ukształtowałaby się w okolicach 10% średniorocznie w 2023 r. Uważamy, że rząd będzie chciał uniknąć materializacji takiego scenariusza biorąc pod uwagę wybory parlamentarne zaplanowane na 2023 r." - czytamy w "Makromapie" Credit Agricole Bank Polska.

Według szybkiego szacunku danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), inflacja konsumencka (CPI) wyniosła 13,9 proc. r/r w maju 2022 r. (wobec 12,4 proc. r/r w kwietniu).

Bank zastrzega, że dalsza ścieżka tych wskaźników charakteryzuje się podwyższoną niepewnością.

Reklama

Co dalej z RPP?

W III kw. br. spowolnienie wzrostu gospodarczego "będzie coraz bardziej wyraźne, co będzie ważnym argumentem dla RPP przeciwko dalszym podwyżkom".

Ekonomiści prognozują, że RPP zakończy cykl zacieśniania polityki pieniężnej we wrześniu na poziomie 7 proc. stopy referencyjnej.

"Akceptacja KPO przez Komisję Europejską oraz zmniejszenie intensywności prowadzonych działań wojennych przez rosyjskie wojska w Ukrainie zostały już częściowo zdyskontowane przez rynki co doprowadziło do umocnienia kursu złotego w ostatnich tygodniach. Obniżyliśmy tym samym naszą prognozę kursu EURPLN. Oczekujemy, że na koniec czerwca wyniesie on 4,56. Prognozujemy, że kurs EURPLN wyniesie 4,47 na koniec br. i 4,40 na koniec 2023 r." - czytamy dalej.

Aprecjacja złotego będzie ograniczana przez oczekiwane przez nas zacieśnianie polityki pieniężnej przez Fed i EBC, podano także.