czytaj e-DGP
  • Raport:

Słaby koniec tygodnia na europejskich parkietach

2009-06-26

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu spadł o 0,27 proc., do 4.241,01 pkt. Niemiecki indeks DAX stracił 0,50 proc., do 4.776,47 pkt. Francuski indeks CAC 40 spadł o 1,05 proc., do 3.129,73 pkt.»

Ulga meldunkowa przy zbyciu nieruchomości nie obejmuje gruntów

2009-06-28

Podatnicy, którzy sprzedają nieruchomości nabyte w okresie od 1 stycznia 2007 do 31 grudnia 2008 r., mogą skorzystać z ulgi meldunkowej i unikną płacenia 19-proc. podatku dochodowego od osób fizycznych od uzyskanego dochodu. Ulga ma zastosowanie do zbycia mieszkań i domów nabytych w latach 2007–2008. Wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia: ● budynku mieszkalnego (części lub udziału), ● lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość (lub udziału), ...»

Gotówka będzie potrzebna i w przyszłości

Gotówka będzie potrzebna i w przyszłości

2009-06-27

● Od lat na całym świecie wzrasta poziom zadłużenia. Na razie nie ma to ujemnych konsekwencji dla rynku konsumpcyjnego, ale czy cios nie padnie? – Obserwujemy wolniejszy wzrost poziomu transakcji, ale ciągle jeszcze jest on wysoki. Nawet w najtrudniejszym okresie recesji – w ostatnim kwartale 2008 r. i w ciągu pierwszych dwóch miesięcy tego roku – wzrost wynosił około 9 proc. W marcu, kwietniu i maju tempo wzrostu transakcji wróciło do 11–13 proc. Głównym motorem były karty debetowe, ale widać, ...»

BGK wyemituje obligacje drogowe o wartości 1,5 mld zł

2009-10-19

BGK oraz resort finansów zapowiadały wcześniej, że zaoferuje na tym przetargu obligacje o wartości do 1,5 mld zł. Na poprzednim, a zarazem pierwszym przetargu obligacji drogowych, BGK sprzedał obligacje pięcioletnie serii IPS1014 o wartości 997,5 mln zł z oferty wynoszącej 500-800 mln zł. Popyt wyniósł 2 905,5 mln zł. Średnia cena obligacji wyniosła 989,01 zł przy cenie minimalnej na poziomie 985 zł i średniej rentowności na poziomie 6,008 proc. Następne emisje papierów drogowych zaplanowano ...»

EURUSD powyżej 1,50, nerwowo na rynkach akcji

2009-10-22

Mimo dobrych wyników zza oceanu bykom zabrakło siły na pokonaie psychologicznej bariery 1100 pkt. na kontraktach na S&P500 i końcówka amerykańskiej sesji kasowej przyniosła sporą wyprzedaż. To w jaki sposób zakończyła się wczorajsza sesja w USA przyćmi nieco ważne wybicie na parze EURUSD, z tego względu, że gorsze nastroje już spowodowały cofnięcie notowań euro. Należy zacząć od tego, że podawane wczoraj wyniki finansowe spółek były generalnie dobre. Lepsze od oczekiwań raporty przedstawiły ...»

Amerykanie będą szukać złóż gazu ziemnego w Polsce

2009-12-20

Koncesję wydano na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w rejonie Zwierzyniec w okolicach Zamościa. Koncesja została udzielona na 5 lat. W tym czasie Chevron zamierza prowadzić prace poszukiwawczo-rozpoznawcze na obszarze o powierzchni ok. 800 km kw. To kolejna wielka firma zainteresowana poszukiwaniem niekonwencjonalnych złóż gazu ziemnego typu shale gas, czyli gazu zgromadzonego w skałach, z których trudno go wydobyć, bez użycia skomplikowanej i drogiej technologii ...»

Warszawscy inwestorzy czekają na dane z USA

2009-12-17

„Na razie dzisiejsza sesja nie ma wyraźnego kierunku, nie obserwujemy też znaczącej zmienności” – powiedział makler DM BZ WBK Paweł Bartczak. O godzinie 14:00 zostanie opublikowana seria danych gospodarczych z Polski, w tym dotyczących produkcji przemysłowej. „Polskie dane nie wpłyną raczej na sesję, ale później napłyną raporty z USA” – powiedział Bartczak. O 14:30 poznamy dane z rynku pracy (wnioski o zasiłek dla bezrobotnych), o 16:00 pojawią się kolejne dane z USA. Zdaniem Bartczaka reakcja ...»

Google szykuje rewolucję internetową w polskich firmach

2009-12-17

Google chce dotrzeć do tych polskich przedsiębiorstw, które wcale nie korzystają z internetu albo używają go mało. To właśnie do nich jest kierowany program Rewolucja internetowa. Polska ma jeden z najwyższych w Europie współczynników wykorzystania internetu, ale wciąż połowa firm nie ma swoich stron www. To jest luka, którą chcemy wypełnić - powiedział w czwartek na spotkaniu z dziennikarzami wiceprezydent Google na Europę Środkową i Wschodnią, Bliski Wschód i Afrykę Carlo D'Asaro Biondo. ...»

Pierwszy polski e-czytnik trafi na rynek w grudniu

2009-11-05

Firma liczy, że w zdobyciu klientów pomogą święta. – Na początku będziemy w stanie zrealizować od razu kilkaset zleceń. Jeśli zainteresowanie będzie większe, szybko możemy zamówić kolejne partie – mówi Tomasz Ziąbka, wiceprezes Kolporter Info. Na ujawnienie szczegółów planów sprzedaży jest, jak mówi, za wcześnie. Urządzenie będzie można kupić tylko za pośrednictwem strony internetowej eClicto.pl i w sklepie internetowym Kolporter.pl. Przedstawiciel Kolportera przyznaje, że rozważa także ...»

Stawiamy na wieloletnie kontrakty i wydobycie gazu z własnych źródeł

Stawiamy na wieloletnie kontrakty i wydobycie gazu z własnych źródeł

2009-11-05

MICHAŁ DUSZCZYK ŁUKASZ KORYCKI Rosyjskie media oceniły zakończone negocjacje gazowe z Polską jako wielki sukces Gazpromu. Czy rzeczywiście nasi negocjatorzy ponieśli porażkę? WALDEMAR PAWLAK* Pan redaktor zadaje pytanie, jakby pracował dla Gazpromu. Wynik negocjacji to efekt kompromisu i raczej nie przechylałbym wagi na którąś ze stron. Porozumienie zapewnia nam w dającej przewidzieć się przyszłości stabilne dostawy oparte na długoterminowym kontrakcie. Przedłużyliśmy bowiem kontrakt jamalski ...»