czytaj e-DGP
  • Raport:

Grecja: Strajkują pracownicy prywatyzowanych portów w Pireusie i Salonikach

2016-05-31

Protestujący, którzy obawiają się, że konsekwencją prywatyzacji będą zwolnienia na wielką skalę, ostrzegli, że nie podejmą pracy, jeśli ich żądania nie zostaną spełnione. Protest przed hotelem, w którym toczyły się we wtorek negocjacje dotyczące koncesji na użytkowanie portu Pireus, sprawił, że rozmowy te zostały odłożone do 10 czerwca.»

Rząd przyjął projekt w sprawie dekomercjalizacji szpitali

2016-05-31

Rząd przypomina, że premier Beata Szydło w expose zapowiedziała zmiany w organizacji systemu ochrony zdrowia w celu zapewnienia lepszej opieki medycznej wszystkim pacjentom. Według rządu rozwiązania zaproponowane w nowelizacji "usprawnią funkcjonowanie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, zoptymalizują koszty ich działalności, a w konsekwencji zwiększą dostępność obywateli do usług medycznych".»

Raport: ponad 25 proc. dorosłych obywateli UE próbowało narkotyków

2016-05-31

Wśród głównych wniosków europejskiego raportu narkotykowego, zatytułowanego "Tendencje i osiągnięcia", zauważa się wzrost konsumpcji marihuany, odrodzenie rynku tabletek ecstasy, czyli substancji MDMA, oraz rozwój sprzedaży narkotyków przez internet.»

Bankowcy chcą pomóc frankowiczom. Zobacz, jak ekonomiści oceniają ich propozycje

Bankowcy chcą pomóc frankowiczom. Zobacz, jak ekonomiści oceniają ich propozycje

2016-05-31

Zakłada ona, że przewalutowanie nastąpiłoby po kursie bieżącym - z dnia akceptacji oferty przez klienta. Poziom marży nie byłby zmieniany. Warunkiem uczestnictwa w programie byłby tzw. współczynnik Dtl (stosunek rat kredytu do dochodu) nie przekraczający 70 proc.»

Duda: będę wspierał zmiany przyjazne zwykłym ludziom

2016-05-31

Prezydent podkreślał, że "w ciągu ostatnich kilkunastu lat rozwój Polski ukierunkował się na wielkie miasta". Jak wyjaśnił, nie chodzi o to, że "wielkie miasta muszą ucierpieć, czy że powinny się rozwijać gorzej".»

W środę premierzy Polski i Estonii m.in. o NATO i Nord Stream

2016-05-31

Roivas spotka się w Warszawie także z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim i przewodniczącym polsko-estońskiej grupy parlamentarnej Krzysztofem Łapińskim. Jak powiedział PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek, premierzy Polski i Estonii rozmawiać będą o zbliżającym się szczycie NATO w Warszawie.»

Unia straciła 888 mln euro w wyniku oszustw finansowych w 2015 roku

Unia straciła 888 mln euro w wyniku oszustw finansowych w 2015 roku

2016-05-31

W ubiegłym roku OLAF zakończył 304 śledztwa i rozpoczął 219 nowych dochodzeń. "Mimo ograniczonej (o 4 proc. - PAP) liczby pracowników, podwoiliśmy liczbę prowadzonych przez nas śledztw. Wciąż skupiamy się na nadużyciach w dziedzinie Funduszy Strukturalnych, pod koniec roku prowadziliśmy 104 dochodzenia w tym zakresie.»

Ryzyko zamachów podczas Euro 2016 i ŚDM. USA ostrzegają przed atakami terrorystycznymi

Ryzyko zamachów podczas Euro 2016 i ŚDM. USA ostrzegają przed atakami terrorystycznymi

2016-05-31

Celem ataków mogą być atrakcje turystyczne, centra handlowe, restauracje i środki transportu - ostrzega Departament Stanu. Według Waszyngtonu wielkie tłumy turystów, jakie w miesiącach letnich będą zwiedzać Europę, mogą stanowić atrakcyjne cele dla "terrorystów planujących ataki w miejscach publicznych, zwłaszcza podczas dużych wydarzeń".»

Szałamacha: Komitet Stały RM zajmie się w czwartek projektem tzw. podatku handlowego

2016-05-31

Minister finansów przypomniał, że projekt dotyczący tzw. podatku handlowego jest obecnie w fazie prac w Komitecie Stałym Rady Ministrów. "Było pierwsze posiedzenie jeszcze przez Bożym Ciałem w środę, dalszy ciąg będzie w najbliższy czwartek.»

Radziwiłł: sytuacja Centrum Zdrowia Dziecka jest dramatyczna

2016-05-31

Wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas na początku posiedzenia komisji przypomniał, że protest pielęgniarek z CZD rozpoczął się już w grudniu 2014 r. Przedstawił również harmonogram działań podejmowanych przez obie strony sporu w ostatnich tygodniach przed strajkiem, a także rozmów prowadzonych w trakcie sporu, m.in. przy udziale niezależnych mediatorów oraz przedstawicieli resortu zdrowia.»