czytaj e-DGP
  • Raport:

Ekspert: Trójkąt Weimarski nie jest motorem UE, ale może być pożyteczny [WYWIAD]

2016-08-27

Trójkąt Weimarski - nieformalna płaszczyzna współpracy Polski, Niemiec i Francji - powstał 29 sierpnia 1991 r. Trójkąt powołali do życia ówcześni ministrowie spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Polski - Roland Dumas, Hans-Dietrich Genscher oraz Krzysztof Skubiszewski.»

"Der Spiegel": decyzja Merkel o ponownej kandydaturze dopiero w 2017 r.

2016-08-27

Merkel planowała początkowo ogłoszenie tej decyzji w tym roku. W grudniu na zjeździe swojej CDU niemiecka kanclerz zamierza ubiegać się ponownie o wybór na szefową partii. Poparcie delegatów będzie jednak uzależnione od decyzji w sprawie kandydatury na kanclerza - tłumaczy "Der Spiegel".»

Włochy: Żałoba narodowa po trzęsieniu ziemi; pogrzeb ofiar katastrofy

2016-08-27

Pierwszy pogrzeb ofiar katastrofy odbywa się w Ascoli Piceno w regionie Marche, w hali sportowej należącej do miejskiego szpitala. Jak podaje agencja Reutera, choć akcja ratunkowa po trzęsieniu ziemi wciąż trwa, nadzieje na znalezienie wśród ruin dotkniętych katastrofą miasteczek żyjących osób, są już niewielkie.»

Petru zaapelował do partii o wspólne rozwiązanie dot. reprywatyzacji

2016-08-27

Na konferencji prasowej mówił, że wszystkie siły polityczne w kraju powinny wspólnie poszukać rozwiązania dotyczącego reprywatyzacji. Jak zauważył, nie zna ugrupowania, które byłoby przeciwko reprywatyzacji, „no bo trzeba oddać przynajmniej część tego, co zostało zabrane”.»

Poznań: Rozpoczęły się główne uroczystości Święta Lotnictwa

2016-08-27

Obchody rozpoczęła polowa msza św. podczas której homilię wygłosi Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Przed południem prezydent Duda odsłoni tablicę upamiętniającą parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich oraz gen. broni pil.»

Nowoczesna rozpoczyna akcję "Mapa potrzeb Warszawy"

2016-08-27

"Nowoczesna rozpoczyna dzisiaj w Warszawie akcję +Mapa potrzeb Warszawy+. Rozpoczynamy ją w każdej dzielnicy, dlatego że w każdej dzielnicy mamy swoje koła, mamy osoby, które działają, które rozmawiają z mieszkańcami"»

Rosja: 16 osób zginęło w pożarze magazynu w Moskwie

2016-08-27

Na razie nie wiadomo, dlaczego doszło do pożaru. Jak napisał na Twitterze mer Moskwy Siergiej Sobianin, władze będą badać, co było przyczyną tragedii. Według agencji TASS wśród ofiar pożaru najprawdopodbniej są imigranci, którzy pracowali w magazynie.»

RB ONZ potępiła najnowsze próby rakietowe Korei Północnej

2016-08-27

Członkowie Rady Bezpieczeństwa potępili wystrzelenie przez Koreę Północną pocisków balistycznych, które nazwali "poważnym naruszeniem" rezolucji zabraniających Pjongjangowi testów z rakietami balistycznymi. "Takie działanie przyczynia się do rozwoju systemów przenoszenia broni nuklearnej przez Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną oraz wzmaga napięcia"»